English | Slovenčina   

Turistické info o meste Prešov | Tourist info on the town Presov | Informacja turystyczna w mieście Presov | Touristische Informationen über die Stadt Presov

Národná kultúrna pamiatka Sklad soli v prešovskom Solivare patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. V sobotu 8. septembra od 12.00 hodiny sa tu prvýkrát uskutoční podujatie s názvom Deň soli. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program spojený s históriu ťažby soli v meste Prešov. Deň soli je prvým ročníkom kultúrneho podujatia, na ktorom si pripomenieme historickú udalosť – návštevu cisára Františka II. Habsburského, ktorý v roku 1800 uviedol do prevádzky Varňu František a zahájil tak výrobu soli varením zo soľanky.

História začne ožívať o 14.00 h príchodom cisárskeho sprievodu, ktorý sa pohne z parkoviska pred Skladom soli a povedie k Varni František. Sprievod sa končí slávnostným zapálením ohňa cisárom vo Varni. Koč bude počas jeho sprievodu sprevádzať banícky orchester. „Počas prehliadky sa dostaneme priamo do tajomných útrob pece vo Varni František. Táto pec je pre verejnosť bežne uzavretá, takže návštevník Dňa soli v prešovskom Solivare dostane jedinečnú možnosť vidieť niečo neobvyklé. Každý z jej výklenkov bude skrývať prekvapenie. Na malú chvíľu oživíme nádherné priestory pece a necháme sa uniesť jej atmosférou,” uviedla spoluorganizátorka podujatia Mária Žondová z Divadla Komika. Predstavenie bude doplnené o bohatý kultúrny program, na ktorom o 15:30 h vystúpi banícky orchester z poľskej soľnej bane Bochnia a Múzeum Źup Krakowskich Wieliczka z Poľska sa predstaví zaujímavou výstavou soľných baní.

Nebudú chýbať stánky s remeslami a občerstvením. Návštevníci si budú môcť pozrieť živú ukážku rôznych remeselných prác ako je výroba lán, vyrezávanie sochy z kamennej soli, výroba solivarskej čipky či perníkov, prácu drotára a košikára, výrobu krojovaných bábik a iných ručných prác. Pre malých aj veľkých budú pripravené rôzne tvorivé dielne, maľovanie soľničiek, hod soľou do suda, dobové varenie soli či starodávny detský kolotoč.

Deň pred podujatím sa na Hlavnej ulici predvedie historický koč. Konský záprah s historickým kočom bude prechádzať Hlavnou ulicou 7. septembra od 16.00 h a v meste sa zdrží približne hodinu. Zároveň bude pozvánkou na Deň soli, ktorý sa uskutoční 8. septembra od 12.00 h a kde ho diváci uvidia aj ako súčasť inscenovanej prehliadky.

Sklad soli slúžil po stáročia na uskladnenie, manipuláciu či distribúciu soli. Od októbra 2014 do septembra 2015 prechádzal objekt rozsiahlou rekonštrukciou, výsledkom ktorej je reprezentatívny multifunkčný kultúrno-spoločenský priestor určený pre výstavné, prezentačné, kongresové či edukačné aktivity. Podujatie organizuje Slovenské technické múzeum v spolupráci s OOCR Región Šariš a Divadlom Komika a podľa slov výkonného riaditeľa OOCR Región Šariš Branislava Švorca organizátori veria, že sa toto podujatie vďaka jeho jedinečnému charakteru stane trvalou súčasťou programovej ponuky mesta Prešov. Podujatie vzniklo s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Kategórie: Odporúčame 0 like