Výstava Gabriely Čiasnohovej – Deň spisovnej slovenčiny

Štátna vedecká knižnica v Prešove – oddelenie historických knižničných fondov –  pripravila výstavu v spolupráci s košickou pedagogičkou a výtvarníčkou PhDr. Gabrielou Čiasnohovou, ktorá pôsobila v Súkromnom etnografickom múzeu Humno v Košiciach a je dlhoročnou aktívnou členkou Matice slovenskej. Systematicky sa venuje šíreniu slovenského ornamentu s prepojením na dielo maliara Štefana Leonarda Kostelníčka (Kostelničák, 1900 – 1949), výskumu osobností, slovenčiny a prameňov, ktoré interpretuje a popularizuje vo forme premaľby, tematických a putovných výstav. Jednou z nich je aj Deň spisovnej slovenčiny (14. február).

Výstava je dostupná v študovni starých tlačí v termíne 12. 2. 2024 – 12. 4. 2024 a pri otvorení (12. 2. 2024, o 14.30 hod.) bude spojená s prezentáciou autorky výstavy, doplnená o úvodné slovo pedagogičky a poetky Mgr. Ingrid Lukáčovej.

Podujatie nám pripomína hodnotu rodnej reči a materinského jazyka (v tomto prípade slovenčiny) a vybraných osobností slovenských dejín a literatúry, medzi ktorými sú Anton Bernolák, Juraj Papánek, Janko Kráľ, Margita Figuli, Ľudmila Podjavorinská, Dobroslav Chrobák či Ján Smrek.

Dátum

12 feb 2024
Expirované

Čas

8:00

Miesto konania

Štátna vedecká knižnica v Prešove - študovňa starých tlačí
Štátna vedecká knižnica v Prešove - študovňa starých tlačí
Hlavná 99, Prešov

Organizátor

Štátna vedecká knižnica v Prešove
Štátna vedecká knižnica v Prešove
Tel.:
+4210512454101
Email
kniznica@svkpo.gov.sk
Web
https://www.svkpo.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac