info@gopresov.sk
Audiosprievodca Audiosprievodca po Prešove pre Váš smartphone STIAHNUŤ

Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ

Kráľ pop-artu putuje po Prešovskom kraji
Diela Andyho Warhola vystavuje Šarišská galéria v Prešove

Diela svetoznámeho umelca Andyho Warhola vyrážajú na turné. Od 7. mája sa ich zastávkou stane Šarišská galéria v Prešove. Jedinečnú výstavu pod názvom Ja pochádzam odnikiaľ pripravilo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach v rámci špeciálneho projektu Warhol tour 2018 – 2021.

Výstava, ktorá nesie v názve výrok Andyho Warhola Ja pochádzam odnikiaľ je koncepčne zameraná na bližšie poznanie Warhola cez isté artefakty, dokumenty, rané diela umelca, vplyv matky na formovanie jeho umeleckého i filozofického pohľadu na život, umenie a svet.
Zámerom kurátorov projektu Warhol Tour, ktorého súčasťou je aj táto výstava, je pokúsiť sa odpovedať na výrok, ktorým Warhol akoby zámerne tajil svoj pôvod, no na druhej strane provokoval k hľadaniu poznania skutočného pôvodu.
To „odnikiaľ“ je svet, geografická poloha, etnikum, čo s prihliadnutím na historické fakty už znamená „odnikiaľ“. Rodičia prišli z Horného Uhorska, časti Rakúsko – Uhorska, neskôr premenované na Československo, až naposledy na Slovensko, samostatnú štátnu formáciu, kde sa nachádza rodisko jeho rodičov Miková.

Výstava Ja pochádzam odnikiaľ v Šarišskej galérii je pokračovaním dlhodobého projektu Warhol Tour, ktorý realizuje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach s cieľom predstaviť diela kráľa pop-artu prostredníctvom tematických výstav vo všetkých okresoch Prešovského kraja. Výstava v Prešove sa vo svojej koncepcii zameriava najmä na pôvod Andyho Warhola, predstavuje jeho ranné práce, ale v konfrontácii aj s jeho ikonickými pop-artovými dielami ako Marilyn Monroe, Jackie Kennedy, Goethe až po diela, ktoré vytvoril tesne pred svojou smrťou a súvisia s jeho náboženskou vierou ako Posledná večera, Kríže či Lebky. Súčasťou výstavy bude aj dielo synovca Andyho Warhola Jamesa Warholu a originálna perokresba jeho matky Júlie. Bonusom expozície bude aj unikátna paralela s aktuálnymi Majstrovstvami sveta v hokeji, ktoré v čase trvania výstavy prebiehajú v Bratislave a v Košiciach. Súčasťou expozície bude totiž aj unikátny portrét Wayne Gretzkeho, ktorý podpísal nielen Andy Warhol, ale aj samotná legenda kanadského hokeja.

Jedinečný projekt Warhol tour 2018 – 2021 sa koná pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského. Turné diel po Prešovskom kraji odštartovalo v Levoči. V Prešove sa expozícia svetoznámeho umelca zdrží do 30. júna. Nasledovať budú výstavy v ďalších mestách kraja – vo Svidníku, Stropkove a Vranove nad Topľou.

Dátum

30 jún 2019
Expirované

Vstupné

1,50 € - 4 €

Miesto konania

Šarišská galéria
Šarišská galéria
Hlavná 51, 080 01 Prešov

Organizátor

Šarišská galéria
Šarišská galéria
Tel.:
+421 51 772 54 23
Email
sg.po@centrum.sk
Web
http://www.sgpresov.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac