Audiosprievodca Prešov

Stiahnite si aplikáciu Audiosprievodcu do Vášho smartfónu

Mesto Prešov a Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Šariš pripravila pre návštevníkov Prešova ďalšiu zaujímavú novinku – mobilnú aplikáciu audiosprievodcu mesta Prešov.

Ocenia ju najmä milovníci histórie a nových technológií. Keďže mobilný telefón, na rozdiel od „živého“ sprievodcu, môže fungovať kedykoľvek, kdekoľvek a v akomkoľvek jazyku, môže byť sprevádzaná celá skupina alebo len samostatní jednotlivci, okamžite od príchodu k historickej pamiatke. Mobilná aplikácia pre mesto Prešov je zatiaľ dostupná v slovenskom jazyku a okrem audiokomentára ponúka aj niekoľko ďalších tipov, turistických trás a užitočných informácií.

Zoznam pamiatok v aplikácii

Audiosprievodca je elektronický prístroj, na ktorom je nahraný výklad k jednotlivým pamiatkam, obrazom či pozoruhodnostiam a návštevník tým pádom nepotrebuje čakať, kým sa naplní minimálny počet potrebný na „živého“ sprievodcu. Ďalšou výhodou je, že užívateľ si sám určí tempo, akým chce prejsť po vyznačenej turistickej trase, môžete si kedykoľvek prístroj pozastaviť a oddýchnuť si na mieste, ktoré vás práve zaujalo. Napríklad aj na terase miestnej kaviarne.

„Myšlienku vytvoriť pre mesto Prešov audiosprievodcu, ktorého by mohol návštevník využiť nepretržite, počas celého roka, sme mali už dávnejšie, no odrádzala nás vysoká cena týchto špecializovaných prístrojov. V súčasnosti, keď sú v trende rôzne aplikácie a multifunkčný dotykový telefón majú vo vrecku už aj školáci, sme upustili od prvotného zámeru a rozhodli sme sa ísť modernejšou cestou tvorbou aplikácie pre návštevníka, ktorá by spĺňala aj funkciu audiosprievodcu. Aplikácia obsahuje takmer 30 nahovorených audionahrávok o pamiatkach v historickom centre Prešova, ktoré si môže návštevník prehrať podľa toho, kde sa práve nachádza,” uviedol výkonný riaditeľ OOCR Región Šariš a autor aplikácie a jej konceptu Branislav Švorc.

Stránka pamiatky v aplikácii
Menu v aplikácii

Audiosprievodcovia nie sú v turisticky atraktívnych lokalitách žiadnou novinkou. Sú bežným štandardom. Prístroje sú žiadané a je po nich dopyt. Prešovská mobilná aplikácia navyše ponúka aj niekoľko ďalších možností jej využitia. Návštevník, ktorý mesto nepozná, sa vďaka prehľadným praktickým informáciám dozvie, kde sa dá ubytovať, dobre najesť, odporúča aj lokálne miesta na večerné posedenie, ponúka možnosť využitia sprievodcovských služieb a poskytuje informácie aj o doprave v meste. Okrem toho v nej nájdete mapu mesta, informácie o kultúrnych či športových aktivitách, výletoch a pomôže vám naplánovať najlepšie turistické a cyklistické trasy v okolí. Tvorcovia nezabudli ani na užitočné kontakty, vďaka ktorým vždy nájdete, čo potrebujete. “Aplikáciu pre nás po technickej stránke naprogramovala spoločnosť SpisArt, s.r.o. a momentálne je dostupná len v slovenskom jazyku. V súčasnosti pracujeme na jej anglickej verzii. Aplikáciu si môžu stiahnuť užívatelia s operačným systémom Android aj iOS,” doplnil Švorc.

Stiahnite si aplikáciu Audiosprievodcu do Vášho smartfónu