info@gopresov.sk
Audiosprievodca Audiosprievodca po Prešove pre Váš smartphone STIAHNUŤ

Česko-slovenské operné hlasy

Projekt ČESKO-Slovenské OPERNÉ HLASY vzniká z iniciatívy Júlie Grejtákovej, hlavnej korepetítorky Národného divadla v Košiciach v spolupráci s prešovskou agentúrou EPROK pri príležitosti sviatku svätého Valentína v mesiaci február 2024. Protagonisti koncertu – český barytonista Jiří Rajniš a slovenská sopranistka Tatiana Hajzušová tvoria pár nielen na javisku, ale aj v súkromnom živote a v tomto projekte sa predstavia ako sólisti ale aj ako pár v niekoľkých duetoch. Program koncertu tvoria svetoznáme árie a duetá opernej literatúry, ale taktiež operetné árie a neapolské piesne – W. A. Mozart, A. Dvořák, G. Rossini, J. Strauss, C. A. Bixio a i.
Vstupné: 10,- €
Predaj vstupeniek: www.predpredaj.sk a hodinu pred začiatkom na mieste konania koncertu.
Informácie: www.eprok.sk
Pár slov o sólistoch:
Jiří Rajniš ml. – barytón
sa už niekoľko rokov radí k najvýraznejším a najúspešnejším českým operným spevákom mladej generácie, pôsobiacej prevažne v zahraničí. K jeho doteraz najväčším úspechom patrí hosťovanie v slávnej milánskej La Scale, kde debutoval ako Prvý Nazaretský v opere Salome v sezóne 2022/2023. Hneď na to tam stvárnil Hajného v Rusalke, pri jej historicky prvom uvedení v tomto opernom dome a ako jediný Čech v speváckom obsadení. Napriek svojmu mladému veku má za sebou aj angažmán v Semperoper v Drážďanoch v rokoch 2017-2019 (Junges Ensemble). V posledných rokoch vystupuje po boku tých najväčších umeleckých mien ako sú dirigenti Christian Thielemann, Allan Gilbert, John Fiore, Jonathan Darlington a iní. Hosťoval aj v Národnom divadle v Košiciach v projekte Alma a Gustav Mahler: Manželstvo v piesňach, taktiež s partnerkou T. Hajzušovou, a v Massenetovej opere Werther.
Tatiana Hajzušová – soprán
mladá talentovaná sopranistka je absolventkou Konzervatória v Bratislave v odbore operný spev, kde zároveň študovala aj hru na klavíri. Neskôr sa stala poslucháčkou VŠMU v Bratislave v odbore operný spev. V r. 2020 debutovala v Štátnom , t. č. už Národnom divadle Košice v projekte Alma a Gustav Mahler „Manželstvo v piesňach“. Zároveň hosťovala v opere: W. A. Mozart – Don Giovanni a v operete: E. Kálmán – Vojvodkyňa z Chicaga. V r.2021 účinkovala na prestížnom festivale Dmitri Hvorostovsky v Krasnojarsku, tu debutovala v role Donny Elviry v opere Don Giovanni. Spolupracuje so slovenskými kultúrnymi inštitúciami – Národné divadlo Košice, SND, Štátna filharmónia Košice, Slovenská filharmónia, Slovenský
rozhlas. Získala významné ocenenia na medzinárodných speváckych súťažiach: v r. 2015 prvé miesto na súťaži Rudolfa Petráka v Žiline, prvé miesto na súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch v kategórii Operní naděje, prvé miesto na súťaži v Olomouci a zároveň titul laureát súťaže, stala sa laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera–Trnavského v kategórii ženy do 24 rokov (2017), získala prvé miesto súťaži Elizabeth Házy, kde okrem hlavnej ceny dostala ponuky koncertovať v Maďarsku a Rakúsku (2018), bola najmladšou účastníčkou na prestížnej súťaži Galiny Višnevskej v Moskve (2020), víťazkou súťaže III. International Music Competion Labskej filharmónie (2021) , v kategórii mladí speváci bola finalistkou talianskej súťaže 13. Concorso Internazionale di Canto Lirico Omaggio a Maria Callas – Citta di Brescia (2022) a v roku 2023 sa na speváckej súťaži Karol Szymanowski ocitla v úzkom kruhu štrnástich spevákov z celého sveta.
Júlia Grejtáková – klavír
korepetítorka Národného divadla Košice, autorka mnohých projektov, prevažne operných koncertov, spoluorganizátorka festivalu FESTival UMenia Prešov 2023, často spolupracuje s
opernými spevákmi nielen z domova ale aj zo zahraničia. Vystupovala v mnohých krajinách napr. Taliansko, Francúzsko, Mexiko, Portugalsko, Čína, Poľsko atď..

Dátum

24 feb 2024
Expirované

Čas

18:00

Miesto konania

Evanjelické kolégium
Evanjelické kolégium
Evanjelické kolégium, Prešov
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac