Príchod autobusom alebo vlakom

Obe stanice, autobusová aj vlaková, sa nachádzajú oproti sebe na Masarykovej ulici, len chvíľu od centra mesta. Keď sa potrebujete dostať do centra, môžete si vybrať z viacerých možností. Časovo a cenovo najefektívnejšie je to mestskou hromadnou dopravou (MHD). Zastávka sa nachádza hneď pred autobusovou stanicou. Z vlakovej stanice k nej musíte bezpečne prejsť popod štvorprúdovú cestu podchodom. Cestovný lístok si kúpite priamo na zastávke v automate (bude vám postačovať 10 minútový lístok). Spred autobusovej stanice vás na zastávku „Na Hlavnej“ (centrum mesta) odvezú tieto spoje: 1, 4, 8, 14, 28, 39, 45. Po nástupe do autobusu si nezabudnite označiť váš cestovný lístok. Keď sa rozhodnete do centra mesta ísť pešo, potrvá vám to približne 20 minút. Po východe z autobusovej stanice pokračujte stále rovno po Masarykovej ulici a keď pred sebou uvidíte veľkú bielu budovu divadla, nachádzate sa na začiatku historického centra Prešova (autobusová zastávka „Divadlo Jonáša Záborského“).

Príchod autom

Prešov je malé kompaktné mesto a orientovať sa po ňom osobným autom nie je vôbec komplikované. Užšie centrum je ohraničené týmito hlavnými dopravnými tepnami: Levočskou a Duklianskou ulicou na severe, Štefánikovou a Grešovou na juhu, Okružnou na západe a Vajanského na východe. V takto vymedzenom priestore sa nachádza niekoľko väčších či menších mestských a súkromných parkovísk. Parkovanie je možné aj pozdĺž ulíc na vyhradených miestach. Mestské parkoviská, spravované spoločnosťou Real, majú za spoplatnenie parkovania odstupňovanú tarifu – ulice v najužšom centre 1 euro/hod. (Jarková, Slovenská), vzdialenejšie ulice 0,7 eur/hod. (Baštová, Konštantínova), najvzdialenejšie ulice 0,35 eur/hod. (Okružná, Vajanského, Partizánska). Parkovanie počas víkendov na mestských parkoviskách je úplne zadarmo. Súkromné parkoviská majú zväčša jednotnú tarifu 1 euro/hod. Pri príchode do užšieho centra si dajte pozor na nenápadnú značku zákaz vjazdu na Hlavnú ulicu – pri príchode z Košíc po Masarykovej ulici na križovatke neďaleko obchodného domu Tesco a pri príchode zo smeru Sabinov/Poprad/Vranov z Duklianskej/Levočskej ulice.

Cestovanie mestskou hromadnou dopravou

Ak na presun po Prešove nechcete využívať osobné auto alebo sa premiestňovať pešo, môžete využiť hustú sieť mestskej hromadnej dopravy. Takmer všetky linky autobusov a trolejbusov majú zastávky priamo v centre (na Hlavnej ulici) alebo v jeho tesnej blízkosti (Okružná ulica). K dispozícií sú 10, 30, 60 minútové cestovné lístky, 24 hodinové a 7 dňové. MHD je rozdelená na dve tarifné pásma. Keď neplánujete návštevu okolia (Veľký Šariš, Ruská Nová Ves, Cemjata, Kanaš), bude vám stačiť lístok v prvom pásme. Po nástupe do autobusu si nezabudnite označiť cestovný lístok. Keď potrebujete vyhľadať nejaký spoj, navštívte oficiálnu webstránku Dopravného podniku mesta Prešov.

Zoznam dôležitých autobusových spojení z historického centra Prešova (zastávka „Trojica“ alebo „Na Hlavnej“):

  • na autobusovú/železničnú stanicu: 1 (smer Solivar), 4 (smer Pod Šalgovíkom), 8 (smer Sibírska), 20 (smer Delňa), 28 (smer Delňa), 39 (smer Švábska), 45 (smer Delňa)
  • do univerzitného campusu (zastávka Vysokoškolský areál): 2 (smer Obrancov mieru)
  • do nákupného centra MAX (zastávka Karpatská): 8 (smer Sibírska), 32 (smer Sibírska)

Spojenie s inými mestami

Pre informácie o vlakových a autobusových spojoch navštívte webstránku cp.sk. Vzdialenosti z Prešova: Sabinov 19 km, Košice 37 km, Bardejov 42 km, Levoča 55 km, Svidník 55 km, Stará Ľubovňa 65 km, Michalovce 78 km, Poprad 82 km, Štrbské Pleso 107 km, Užhorod (Ukrajina) 115 km, Banská Bystrica 210 km, Kraków (Poľsko) 210 km, Budapešť (Maďarsko) 295 km, Bratislava 425 km