Cześć. Prešov! IV. Poľské dni Október 2019

Cześć, Prešov! zaznie v našom meste už po štvrtýkrátVytlačiť

V októbri už po štvrtýkrát nazrieme za severné hranice k našim poľským susedom. Štartujú Poľské dni v Prešove, ktoré budú aj tento rok nabité zaujímavým programom.

Mesto Prešov vás v spolupráci s Prešovskou univerzitou v Prešove pozýva na IV. Poľské dni v Prešove. Podujatie Cześć, Prešov! (Ahoj, Prešov!) sa uskutoční od 14. do 24. októbra 2019.

V spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave sa Poľské dni v Prešove konajú od roku 2015. Zamerané sú na propagáciu širokej škály poľskej kultúry, ktorá je síce Slovákom geograficky, jazykovo i mentálne blízka, ale málo známa.

Štvrtý ročník podujatia otvorí v pondelok 14. októbra 2019 veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Krzysztof Strzałka spolu s rektorom Prešovskej univerzity v Prešove Petrom Kónyom a dekankou Filozofickej fakulty PU v Prešove Beátou Balogovou.

Otvorenie sa uskutoční počas slávnostného zasadnutia Inštitútu stredoeurópskych štúdií pri príležitosti 50. výročia založenia lektorátu poľského jazyka a kultúry na Filozofickej fakulte PU v Prešove. Nasledovať bude prednáška poľského veľvyslanca a otvorenie výstavy k jubileu 80. výročia napadnutia Poľska a začiatku druhej svetovej vojny.

V utorok 15. októbra bude v priestoroch univerzity slovensko-poľská diskusia o páde komunizmu v roku 1989 a o začiatkoch transformácie v oboch krajinách. Poľská agentúra NAWA bude pre študentov a učiteľov zas prezentovať výmenné programy a štipendiá.

Utorkový večer v kaviarni Libresso bude patriť novému poľskému filmu Umenie milovať a poľské filmy sa budú premietať aj v rámci filmového festivalu POCITY. Bohatý hudobný a výtvarný poľský program bude počas Poľských dní v Prešove aj v umeleckom centre Viola, kde okrem iného zaznie aj romantický klavír F. Chopina.

Jedným z vrcholov IV. Poľských dní bude koncert speváckej skupiny Sonori Ensemble z mesta Vroclav, ktorý sa uskutoční v stredu 16.10.2019 v PKO – Čierny orol v Prešove.

V rámci podujatia nebudú chýbať súťaže a prekladateľské workschopy pre študentov a poľská diskotéka.

V sobotu 19. októbra si prídu na svoje všetci gurmáni, ale aj tí, ktorí radi cestujú za turistikou. V obchodnom centre Eperia Shopping Mall bude totiž program plný zaujímavostí pre turistov, ale aj vynikajúce poľské jedlá.

Iniciatíva poľských dní sa zrodila v Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Práve tam už od roku 1969 pôsobia lektorky a lektori poľského jazyka a kultúry a študuje sa poľský jazyk a kultúra.

 

Dátum

14 - 24 okt 2019
Expirované

Čas

8:00
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac