Dve vety o tvojej tvári

Pozývame na koncert z tvorby renomovanej hudobnej skladateľky Jany Kmiťovej, ktorá svoju umeleckú cestu začínala na ZUŠ v Prešove. Po štúdiách na Konzervatóriu v Košiciach, VŠMU v Bratislave a absolvovaniu viacerých medzinárodných skladateľských kurzov pod vedením významných tvorcov sa usadila vo Viedni. Svoju umeleckú tvorbu rozvíja aj prostredníctvom ďalších médií – slova a výtvarného gesta. Na kontexty slovenskej umeleckej nerezignovala, komunikuje a spolupracuje s viacerými slovenskými hudobníkmi. Výsledkom intenzívneho dialógu je napríklad aj koncertná skladba pre sólové husle, ktorá zaznie v Divadle VIOLA v podaní prešovského rodáka Milana Paľu.

Príjmite naše pozvanie na koncert dvoch PREŠOVČANOV, etablovaných a rešpektovaných (aj)  v umeleckom svete za hranicami Slovenska!

Milan Paľa / husle

Program:

Jana Kmiťová: Dve vety o Tvojej tvári (slovenská premiéra)

 

O interpretovi

MILAN PAĽA
Patrí vďaka koncertnej činnosti, výkonom, repertoáru a nahrávacím aktivitám medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej hudby posledných dekád. Študoval na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Už ako mladý umelec získal viacero cien a s nimi i medzinárodnú pozornosť na súťažiach Concourse Moderne Riga, Anglo-Czecho-Slovak Trust London, Leoš Janáček International Competition Brno, Bohuslav Martinů Competition a i. V štúdiu pokračoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst Wien a na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V súkromnej triede S. Yaroshevicha sa zoznámil s husľovou školou D. Oistracha, no vďaka blízkemu vzťahu a spolupráci s legendárnym francúzskym skladateľom a organistom J. Guillouom prijal aj prvky francúzskej moderny.
Dnes patrí medzi najvýznamnejších česko-slovenských huslistov a odborná verejnosť ho radí medzi elitu svetových interpretov. Ako sólista spolupracoval s National Radio Symphony Orchestra Kiev, Kioi Sinfonietta Tokyo, Prague Symphony Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic Congress Orchestra, Saint Petersburg Philharmonic, St. Petersburg State Capella Symphony Orchestra, Brno Philharmonic, Philharmonic Orchestra Altenburg-Gera, Slovenská filharmónia, Symfonický Orchester Slovenského rozhlasu a i. Spoluprácu nadviazal s dirigentmi ako Th. Guschlbauer, H. Arman, A.Cernusenko, L. Svárovský, M. Košík, A. Markovic, A. Sebastian Weiser, O. Vrabec, O. Olos, D. Švec, P. Gribanov.
Diskografia Milana Paľu tvorí vyše 30 titulov. Výnimočným počinom je antológia slovenskej tvorby pre sólové husle, vďaka ktorej získal v roku 2009 Cenu Ľudovíta Rajtera. Najnovšími dvoma nahranými titulmi sú: Samuil Feinberg Violin Sonatas, Leoš Janáček Violin and Viola Works, Adrián Demoč: Dotyky. Za zrkadlom (celovečerné dielo pre sólové husle), Jana Kmiťová: Dve vety o tvojej tvári (celovečerné dielo pre sólové husle), Milan Pala plays Alfred Schnittke (Koncert č.3 pre husle a orchester, Sonáta č. 3 pre husle a klavír, Madrigal in memoriam Oleg Kagan pre husle sólo).

Divadlo VIOLA
vstup voľný

Podujatie sa koná v rámci projektu Koncerty s premiérami.
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

 

Dátum

16 jún 2023
Expirované

Čas

18:00

Miesto konania

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tkáčska 2, 080 01 Prešov
Web
https://www.violapresov.sk

Organizátor

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tel.:
0910 189 007
Email
info@violapresov.sk
Web
https://www.violapresov.sk/domov
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac