info@gopresov.sk
Audiosprievodca Audiosprievodca po Prešove pre Váš smartphone STIAHNUŤ

Filmový festival POCITY FILM 2019

17:00 h │ kino Scala
FRAGMENTY Z MALOMESTA (POCITY SUSEDOV)
/Fragmenty z malomesta, SK, 2000, 71 min, r. Peter Mikulík/
Úspešný americký novinár slovenského pôvodu Blumenfeld (Juraj Kukura) jedného dňa navštívi rodné východoslovenské mesto Prešov. Kvôli židovskému pôvodu mu nacisti zabili rodičia, vychovala ho jedna z miestnych žien a ako sedemročného ho potom po vojne dobrí ľudia dostali na Západ. Túžba po vzkriesení spomienok ho priviedla späť, ale v miestach svojho detstva muž nachádza len zvyšky toho, čo si pamätá. Niektoré ulice sú na nepoznanie zmenené, dom jeho rodičov schátraný, židovský cintorín obklopený panelákmi. V pôvodnom stave zostalo len niekoľko málo pamätihodností. Najviac sa však zmenili ľudia, ktorým ide len o peniaze. S korupciou a ingnoranciou sa muž stretáva takmer na každom kroku. Krátky milostný románik s pôvabnou ruskou imigrantkou Darja nemôže na “Američanových” zmiešaných dojmoch nič zmeniť.

18:00 h │ kino Panorámka v Scale
KING SKATE (KINO UNDERGROUND)
/King Skate, ČR, 2018, 80 min, r. Šimon Šafránek/
Prilepiť sa k betónu. Vysvištať priestorom. Mať to všetko v pohybe. Skateboard! V šedi ČSSR 70. a 80. rokov niečo úplne iné, úplne nové. Láska na prvý pohľad. Nekonečný žúr. Adrenalín. Kultové postavy českého a svetového skateboardingu v príbehoch polámaných kostí, nezlomných priateľstiev a divokej jazdy za slobodou uprostred komunizmu.

18:30 h │ kino Scala
FORMAN VS. FORMAN (POCITY ZO SVETA)
/Forman vs. Forman, CZ / FR, 2019, 78 min, r. Helena Třeštíková, Jakub Hejna/
Helena Třeštíková a Jakub Hejna predstavujú Miloša Formana ako charizmatického človeka a tvorcu večne pochybujúceho a hľadajúceho slobodu nielen vo filmoch, ale aj vo vlastnom živote. Snímka je kolážou súkromných aj oficiálnych archívov a autobiografického spomínania, ktoré nahovoril režisérov syn Petr. Filmári Formana nestavajú na piedestál, čo by vďaka jeho oscarovým oceneniam mohli, ale ponúkajú skôr citlivý a realistický pohľad na charizmatického, vtipného a do istej miery aj egoistického človeka a jeho súkromný život, ako aj prežívanie rôznych období jeho tvorby. Formanove rozhodnutia niekoľkokrát veľmi silno ovplyvnil nepriaznivý chod dejín a niekoľko osobných kríz. Unikátne zábery získali tvorcovia z archívov po celom svete.

19:30 h │ kino Panorámka v  Scale
PREŠOVSKÁ HISTÓRIA I. (NAŠE POCITY)
Sekcia o meste Prešov je zostavená pri príležitosti 10. výročia vzniku prešovského filmového festivalu POCITY. Zámerom je priblížiť Prešovčanom a návštevníkom festivalu históriu, život a premeny mesta počas rôznych režimov od roku 1943 až po rok 1980 prostredníctvom krátkych šotov z Filmových týždenníkov.

20:00 h │ kino Scala
LOLI PARADIČKA (NAŠE POCITY) ZA OSOBNEJ ÚČASTI TVORCOV
/Loli Paradička, SK, 2019, 86 min, r. Richard Staviarsky, Víťo Staviarsky/
Romantická komédia o láske dvoch „nešťastníkov“ z východného Slovenska. Smiešno-smutný príbeh o nádeji a trpkosti života. Keď sa Milan, jarmočný predavač cukroviniek, dozvie, že Veronka mu ukradla dva turecké medy, pretože bola hladná, zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Veronka sa chce Milanovi odvďačiť a ponúkne sa mu za predavačku do stánku. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke pritom neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zasa neprekáža, že Veronka je Rómka. Prijme však takúto „nekonvenčnú“ dvojicu aj spoločnosť? Podarí sa Milanovi a Veronke obhájiť svoju lásku?

21:30 h │ kino Scala
ĽUDOVÁ HUDBA ŠTEFANA CÍNU (NAŠE POCITY)
/východniarsky bašavel/
Do tanca vám po prmeietaní filmu Loli paradička zahrá Ľudová hudba Štefana Cínu – zoskupenie,ktoré vytvorilo aj pôvodnú hudbu k filmu Staviarskych.

 

 

Dátum

10 okt 2019
Expirované

Čas

17:00

Miesto konania

Kino SCALA
Kino SCALA
Masarykova 7, 080 01 Prešov

Organizátor

Festival POCITY
Email
pocity.akreditacia@gmail.com
Web
http://www.pocityfilm.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac