Filmový festival POCITY FILM 2021

13.10. streda
17:00 │Kino Scala
POCITY V KRAŤASOCH (NAŠE POCITY)

Pozrite si kraťasy amatérov i profesionálov, ktorí predvedú svoj talent a chuť filmovať v súťažnom bloku krátkych filmov. Súčasťou projekcie bude aj odovzdávanie ceny Zrnko soli pre najlepší film.

KÚPIŤ VSTUPENKY

13.10. streda
19:00 │Kino Scala
CENZORKA (NAŠE POCITY) OSOBNE UVEDÚ TVORCOVIA

/107 Mothers, SR, ČR, UA,  2021, 93 min, r. Peter Kerekeš/

predfilm Bolo raz jedno more

/2021, 16 min, r. Joanna Kozuch/

Po svetovom úspechu z Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach, príde režisér Peter Kerekeš osobne uviesť svoj najnovší hraný film Cenzorka, za ktorý spolu s Ivanom Ostrochovským získali cenu za nelepší scenár.

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese – v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom.

Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci.

Cenzorka sa bude premietať spolu s krátkym animovaným filmom Bolo raz jedno more režisérky Joanny Kozuch.

KÚPIŤ VSTUPENKY

13.10. streda
21:00 │Astorka (sídlisko III)
HAPPY END PÁRTY

VSTUP VOĽNÝ

Neformálna párty pre všetkých divákov, ktorí chcú s nami osláviť dobré filmy pri pohári vína.

Súčasťou večera bude aj vernisáž výstavy FILM STILLS – FILM PO FILME autora Pavla Maria Smejkala. V tomto projekte chce autor prinútiť kinematografický záznam k statickému pôsobeniu na diváka prostredníctvom zhliadnutia celého filmu v jednom (pomerne veľkom) obraze. Okrem tohto zámeru autor skúma filmové médium v jeho fyzickej podobe, cez detaily po ucelené kompozície. Autor tak nadväzuje a komentuje niektoré projekty a diela iných autorov z minulosti, ktoré pracovali s podobným ideovým zámerom a súčasne naväzuje na svoju predchádzajúcu tvorbu týkajúcu sa slávnych fotografií a prácu s archívom.

Predstavením filmu ako jedného statického obrazu poskytne divákom výnimočnú možnosť zamyslieť sa nad pohyblivým obrazom inak, vnímať inak čas a jeho lineárnu postupnosť, a v neposlednom rade mať aj s daného pohľadu špecifický vizuálny zážitok. Okrem celkového pohľadu na film ako médium, sa autor zaujíma aj o filmovú typografiu, hmotnú podstatu obrazového nosiča a špecificky pôsobiace multiplikačné obrazy vo forme mozaík a pásov.

Dátum

13 okt 2021
Expirované

Čas

17:00

Vstupné

4€/3€ (s preukazom FK/ ISIC/ ZŤP, seniori)

Miesto konania

Kino SCALA
Kino SCALA
Masarykova 7, 080 01 Prešov

Organizátor

Kino Pocity
Email
kinopocity@gmail.com
Web
http://www.kinopocity.sk/
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac