Holokaust – výstava výtvarných diel

Pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý si pripomíname 9. septembra, sme pripravili tematickú výstavu výtvarných diel rómskeho výtvarníka Jozefa Feča s názvom Holokaust. Výstava je dostupná vo Window Gallery na Hlavnej 99 od 1. 9. do 30. 9. 2022 v čase od 17.00 hod. do 23.00 hod.

Autor v desiatich výtvarných dielach zobrazuje tému rómskeho holokaustu na veľkoformátových obrazoch, ktoré vytvoril v prvej polovici tohto roka vďaka štipendiu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR. Námet čerpal z literárneho diela Eleny Lackovej s názvom Mŕtvi sa nevracajú (knihu si môžete vypožičať v našej knižnici – ŠVK v Prešove).

V tento deň v roku 1941 Slovenský štát ratifikoval takzvaný Židovský kódex. Tento kódex bol sériou zákonov a nariadení, ktoré zbavili 80 000 slovenských Židov občianskych a hospodárskych práv a v skutočnosti ich postavili na hranu zákona a spoločnosti. Vládna tlač – vtedy jediná na Slovensku – sa chválila, že kódex je ešte prísnejší ako nacistické Norimberské zákony.

Dátum

01 - 30 sep 2022
Expirované

Čas

17:00 - 23:00

Miesto konania

Štátna vedecká knižnica v Prešove (Window Gallery)
Štátna vedecká knižnica v Prešove (Window Gallery)
Hlavná 99, Prešov, Slovensko
Web
https://www.svkpo.sk

Organizátor

Štátna vedecká knižnica v Prešove
Štátna vedecká knižnica v Prešove
Tel.:
+4210512454101
Email
kniznica@svkpo.gov.sk
Web
https://www.svkpo.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac