KAREL KRYL A ROZINA JADRNÁ

Mladším, po novembri 89 narodeným generáciám bude pravdepodobne pojem Slobodná Európa asociovať skôr rovnomennú hudobnú skupinu. Tí starší alebo viac rozhľadení v histórii si však iste spomenú aj na pôvodný kontext, na rádio Slobodná Európa, ktoré počas komunistického režimu vysielalo od mája 1951 z Mníchova v českom a slovenskom jazyku a prinášalo správy, aké cenzúra do oficiálneho spravodajstva nepripustila. Redaktormi jednotlivých národných redakcií boli najmä ľudia, ktorí boli kvôli rôznym dôvodom a represiám nútení Československo opustiť.

To, že jedným z redaktorov Slobodnej Európy bol i Karel Kryl je všeobecne známe. Radi by sme však v tento večer Prešovu pripomenuli a predstavili i ďalšiu inšpiratívnu a charizmatickú osobnosť, ktorá svojimi reláciami vlievala odvahu mnohým ľuďom – ROZINU JADRNÚ. Dvaja vzácni hostia, ktorí na ňu mali spomínať – Eva Sedlářová, prvá manželka Karla Kryla, a Karel Jadrný, manžel Roziny Jadrnej, k nám síce kvôli momentálnej situácii pricestovať nemôžu, no poslali nám viacero nahrávok a tiež pozdrav s prísľubom, že sa s nimi budeme môcť stretnúť vo Viole na jar. Dovtedy možno aj v Prešove nájdeme viacerých, ktorí si ešte na vysielania hudobných relácií Roziny Jadrnej na rádiu Slobodná Európa pamätajú. V roku 2024 uplynie 100 rokov od jej narodenia a jedným zo zámerov je i zhromaždiť čo najviac spomienok, reflexií, príbehov, ktoré sa skrz jej vysielanie v bývalom socialistickom Československu odohrali.

Na stretnutie a rozhovor o Rozine Jadrnej i slobode v médiách sa tešia Jana Šteflíčková a Soňa Pariláková.

Piesne Karla Kryla bude interpretovať Jana Wernerová.

Podujatie je súčasťou projektu Umelec a sloboda 3. ročník.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať emailom na adrese info@violapresov.sk, alebo telefonicky na čísle 0908 978 913 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Dátum

19 nov 2021
Expirované

Čas

18:00

Miesto konania

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tkáčska 2, 080 01 Prešov
Web
https://www.violapresov.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac