Klenoty súčasnej knižnej kultúry – výstava

Štátna vedecká knižnica v Prešove pozýva na výstavu kníh z luxusnej knižnice a nových knižných edícií z fondu knižnice – Klenoty súčasnej knižnej kultúry, ktorá bude verejnosti dostupná počas otváracích hodín knižnice v dňoch 4. 3. 2024 – 8. 3. 2024 v priestoroch knižnice na Námestí mládeže 1, Prešov.  Je výberom knižných titulov z exkluzívnych, luxusnejších nákladov zaujímavých aj svojím vyhotovením. Ide najmä o ukážky limitovaných nákladov (približne 100 – 500 exemplárov) z edície Luxusná knižnica, ktoré sa v posledných rokoch stali súčasťou knižničného fondu.

V rámci výstavy sú prezentované vydania nielen klasických, svetových autorov (Dante Alighieri, Francesco Petrarca), ale aj tých súčasných (Kamil Peteraj, Zuzana Kubašáková), reprinty diel, faksimilné vydania (najstaršia slovenská kniha – Bardejovský katechizmus z roku 1581, Juraj Papánek – Dejiny slovenského národa, Jozef Vurum – dejiny Nitrianskeho biskupstva, František Babai – Uhorskí králi). Medzi vystavenými publikáciami nájdete aj edície prameňov (Kronika Jána z Turca, Viedenská maľovaná kronika), knihu kníh – Bibliu, práce mapujúce život a dielo významných osobností (Botticelli, Palladio, Caravaggio, Raffael, Leonardo da Vinci).

Pre svoju vzácnosť, cenu, fyzické rozmery či obsah sú záujemcom dostupné len v prezenčnej forme štúdia a viaceré z nich možno študovať len v rukavičkách.

Cieľom výstavy je poukázať na budovanie knižničného fondu, na obsahovú i formálnu hodnotu knižných diel,  pozvať záujemcov – bibliofilov, aby si tieto diela preštudovali v priestoroch našej knižnice. Ak sú knihy v luxusnejšom vyhotovení, klasické čítanie sa môže stať aj mimoriadnym estetickým zážitkom. Vstup je voľný.

Dátum

04 - 08 mar 2024
Expirované

Miesto konania

Štátna vedecká knižnica v Prešove - Námestie mládeže 1
Štátna vedecká knižnica v Prešove - Námestie mládeže 1
Námestie mládeže 1, Prešov

Organizátor

Štátna vedecká knižnica v Prešove
Štátna vedecká knižnica v Prešove
Tel.:
+4210512454101
Email
kniznica@svkpo.gov.sk
Web
https://www.svkpo.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac