SACHAROVOVA CENA – výstava

Štátna vedecká knižnica v Prešove Vás pozýva na panelovú výstavu s názvom SACHAROVOVA CENA – Európsky parlament a ľudské práva, ktorá je dostupná pre verejnosť v priestoroch knižnice na Námestí mládeže 1, Prešov od 26. 2. 2024 do 28. 3. 2024 v čase otváracích hodín knižnice.

Sacharovova cena za slobodu myslenia je najvyšším ocenením, ktoré Európska únia udeľuje za prácu v oblasti boja za ľudské práva. Prvýkrát bola udelená Nelsonovi Mandelovi a Anatolijovi Marčenkovi v roku 1988. Je vyjadrením uznania jednotlivcom, skupinám a organizáciám po celom svete, ktoré významnou mierou prispeli k ochrane slobody myslenia. Propaguje najmä slobodu prejavu, práva menšín, dodržiavanie medzinárodného práva, rozvoj demokracie a uplatňovanie zásad právneho štátu.

Cena nesie meno ruského fyzika a disidenta Andreja Dimitrijeviča Sacharova (1921-1989), ktorý v roku 1975 získal Nobelovu cenu za mier. A. D. Sacharov sa najprv preslávil ako tvorca sovietskej vodíkovej bomby. Znepokojený dôsledkami svojej práce pre budúcnosť ľudstva sa rozhodol šíriť povedomie o hrozbách, ktoré predstavujú závody v jadrovom zbrojení.  V roku 1970 založil výbor na obranu ľudských práv a obetí politických procesov. Usiloval o prepustenie opozičných aktivistov a stal sa jedným z najodvážnejších kritikov režimu a stelesnením boja proti potlačovaniu základných práv.

Dátum

28 mar 2024
Expirované

Miesto konania

Štátna vedecká knižnica v Prešove - Námestie mládeže 1
Štátna vedecká knižnica v Prešove - Námestie mládeže 1
Námestie mládeže 1, Prešov

Organizátor

Štátna vedecká knižnica v Prešove
Štátna vedecká knižnica v Prešove
Tel.:
+4210512454101
Email
kniznica@svkpo.gov.sk
Web
https://www.svkpo.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac