STORIES QUARTET

Dramaturgický cyklus ViolaKlasik prináša priaznivcom VIOLY poslucháčsky príťažlivú hudbu. Pozývame srdečne na koncert umeleckého zoskupenia Stories Quartet, ktorého violistka Mária Ščerbáková pochádza z Prešova.

Program:

Ludwig van Beethoven : Sláčikové kvarteto č.1 F dur, op.18

Edvard Hagerup Grieg: Sláčikové kvarteto č. 1 g mol, op.27.

Stories Quartet

 

Kvarteto našlo svoj začiatok na pôde VŠMU v roku 2021. Tvoria ho študenti a absolventi Hudobnej a tanečnej fakulty rovnomennej školy v Bratislave, ktorých spojila spoločná záujem o tvorbu a interpretáciu hudby rôznych časových období a štýlov v sláčikovom kvartete.

Kvarteto tvoria Karolína Krigovská, Alžbeta Godovičová, Mária Ščerbáková a Aleksei Kardash.

 

Karolína Krigovská je od roku 2020 študentkou Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien v triede Dalibora Karvaya a zároveň Vysokej školy múzických umení v Bratislave v triede Jozefa Horvátha. Vyštudovala konzervatórium v Bratislave, kde sa aktívne zapájala do orchestrálnych a komorných projektov. V roku 2019 získala prvé miesto na Celoslovenskej súťaži Konzervatórií. Zúčastnila sa viacerých majstrovských kurzov (Alexandra Soumm, Midori, Dalibor Karvay, Rollo Kovac, Yuri Bashmet, Igor Karško, Gunar Letzbor, Jozef Špaček, a ďalší). Je členkou Slovenského mládežníckeho orchestra a spoluzakladateľkou a aktívnou hráčkou viacerých ansámblov – Collegium Wartberg, Latriola, Nanovo ensemble, StoriesQuartet, Contrast trio.

 

Alžbeta Godovičová po absolvovaní konzervatória nastúpila na štúdium na VŠMU v triede Mgr.art. Jozefa Horvátha ArtD. V tomto období sa stala spoluzakladateľkou a členkou viacerých komorných telies, medzi nimi napríklad: Stories quartet, Nanovo ensemble. V rámci umeleckej praxe mala možnosť hrať spolu s orchestrom Slovenskej filharmónie, SOSR, ŠKO Žilina, Chamber philharmonic Spirit of Europe, Capella Istropolitana, Kráľovský orchester Concertgebouw. Okrem pravidelných aktivít na poli klasickej hudby sa s obľubou zapája do jazzových projektov s umelcami ako Juraj Bartoš, Ľubomír Gašpar, Miloš Biháry. Pravidelne sa tiež zúčastňuje majstrovských kurzov a kurzov komornej hudby. Aktuálne pôsobí v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu.

 

Mária Ščerbáková začala študovať hudbu vo violovej triede Very Lipatovej a konzervatoriálne štúdiá dokončila na Štátnom konzervatóriu v Bratislave pod vedením Mgr. art. Martina Rumana. Je absolventkou bakalárskeho stupňa štúdia na VŠMU kde študovala u Doc. Jozefa Hošeka. Jej hráčsku činnosť tvorí pôsobenie v Štátnej filharmónii Košice (2017/2018), v štátnom divadle v Košiciach, v študentskej akadémii Slovenskej filharmónie, v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu, Slovenskom komornom orchestri, Mucha Quartet, Nanovo ensemble, Stories Quartet. Zúčastnila sa podujatia s Jong Metropole orchestra (Holandsko), ďalej na vystúpeniach v spolupráci s osobnosťami jazzovej scény:  Juraj Bartoš, Tibor Feledi s projektom Tibor Feledi Kairos Quintet, Ľubomŕ Gašpar.

 

Aleksei Kardash sa narodil sa vo Voroneži, Rusko v roku 1995. Už ako 5-ročný chlapec postúpil do Voronežskej strednej špeciálnej hudobnej školy do violončelovej triedy páni Natálie Bogojavlensej. Počas 13 rokov ďalšieho štúdia sa stal účastníkom viacerých majstrovských kurzov (David Geringas, Aleksei Seleznev, Denis Šapovalov, Boris Andrianov) a laureátom medzinárodných súťaží v Moskve, Saratove a Vologde. Ďalej pokračoval v svojom štúdiu vo Voronežskej štátnej vysokej škole umenia, kde spolu s kamarátmi založil violončelové kvarteto a aktívne sa začal zaoberať komornou hudbou. V roku 2018 odišiel na Slovensko kde sa v roku 2019 stal študentom triedy prof. Jozefa Podhoranského na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Od roku 2021 hrá v Slovenskom komornom orchestri.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným patnerom projektu.

Divadlo VIOLA
vstup 3€

Vstupenky sú dostupné v predpredaji na www.violapresov.sk , v Kaviarni VIOLA v čase otváracích hodín: pondelok-piatok 10.00-18.00 alebo v Divadle VIOLA 30 minút pred začiatkom podujatia.

Na mieste je možná LEN PLATBA V HOTOVOSTI.

Dátum

16 sep 2023
Expirované

Čas

18:00

Vstupné

3.00€

Miesto konania

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tkáčska 2, 080 01 Prešov
Web
https://www.violapresov.sk

Organizátor

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tel.:
0910 189 007
Email
info@violapresov.sk
Web
https://www.violapresov.sk/domov
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac