Trio Violettes

V divadle VIOLA už siedmy rok organizujeme hudobnú prehliadku Sólo-duo-trio s programom, ktorý vždy prináša výzvy poznávať hudbu slávnych i menej známych autorov v podaní skvelých interpretov!

Pozvánkou na koncert Tria Violettes nech sú slová skladateľa Jevgenija Iršaia, ktorého kompozícia Back to the Roots /Späť ku koreňom/ zaznie v Prešove premiérovo:

„Žijeme vo veľmi zvláštnej dobe, v časoch keď sa lámu a rušia predstavy, menia sa perspektívy a budúcnosť, ktorú nám niekto určuje, vôbec nevyzerá ružovo a nemá už pomaly ani štipku príťažlivej tajomnosti. A tak čím dlhšie kráčam labyrintom života, pozorujúc zmeny v spoločnosti, čeliac názoru, že človek je len súbor algoritmov, ktorého je možné otvoriť ako obyčajnú konzervu, zápasiac s technologickými vynálezmi v snahe pochopiť estetické a morálne dobové váhania akoby vecných hodnôt, tým viac túžim utiecť do lesa, do poľa, ľahnúť si do trávy, vychutnávať chvíľku samoty, počúvať ticho prírody – melodické štebotanie vtáčikov, šum vetra, šelest potôčika…“

Program:

Roman Berger: Allegro frenetico con reminiscenza pre violončelo sólo

Ivan Parík: Sonáta pre klarinet sólo

Peter Machajdík: Vidíš tie hmly? pre akordeón sólo

Iris ter Schiphorst: Miniaturen  pre klarinet a akordeón (slovenská premiéra)

Sergej Berinskij:  Il Dolce Dolore pre violončelo a akordeón (slovenská premiéra)

Jevgenij Iršai:  Back to the Roots pre klarinet, violončelo a akordeón (premiéra)

Účinkujú:

TRIO VIOLETTES

Martin Mosorjak (klarinet)

Andrej Gál (violončelo)

Peter Katina (akordeón)

Trio Violettes  tvorí zoskupenie univerzálnych hudobníkov, ktorí pôsobia ako sólisti, komorní a orchestrálni hráči a ktorí sa s prehľadom a erudíciou pohybujú na poli klasickej, súčasnej i avantgardnej hudby. Ich spolupráca sa začínala priebežne, keď najskôr príležitostne účinkovali v duu alebo v rôznych iných komorných zoskupeniach. Hoci ich profesionálnu umeleckú bázu tvoria rôzne pôsobiská (klarinetista Martin Mosorjak v Štátnej filharmónii Košice, violončelista Andrej Gál v Slovenskom komornom orchestri Bohdana Warchala v Bratislave a akordeonista Peter Katina ako sólista, pedagóg a lektor dramaturgie ŠFK v Košiciach), v posledných rokoch čoraz intenzívnejšie organizujú spoločné koncerty, pričom prioritou tria je uvádzanie svetových či slovenských premiér diel súčasných skladateľov. Ich hlavnou scénou zostáva prešovské Divadlo Viola, kde doposiaľ uviedli väčšinu premiér nových diel pre toto zoskupenie v obsadení pre sólo, duo a trio. Zo slovenských autorov Trio Violettes doteraz uviedlo napríklad diela Jula Fujaka, Jevgenija Iršaia, Jozefa Kolkoviča, Jozefa Podprockého, Iris Szeghy, Miroslava Tótha, Juraja Vajó, zo svetovej tvorby diela Sofie Gubaiduliny, Toshia Hosokawu, Uroša Rojka, Yujiho Takahashiho či Jukku Tiensuu.

 

Divadlo VIOLA
vstup 3€

Projekt vznikol s podorou verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a s finančným príspevkom Hudobného fondu.

 

Vstupenky sú dostupné v predpredaji na www.violapresov.sk , v Kaviarni VIOLA v čase otváracích hodín: pondelok-piatok 13.00-18.00 alebo v Divadle VIOLA 30 minút pred začiatkom podujatia.

Na mieste je možná LEN PLATBA V HOTOVOSTI.

Dátum

27 máj 2023
Expirované

Čas

18:00

Vstupné

3.00€

Miesto konania

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tkáčska 2, 080 01 Prešov
Web
https://www.violapresov.sk

Organizátor

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tel.:
0910 189 007
Email
info@violapresov.sk
Web
https://www.violapresov.sk/domov
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac