Udri pastiera / mimoriadna repríza

Pozývame Vás na mimoriadnu reprízu predstavenia, ktoré najbližšie dva nasledujúce mesiace nebude možné zaradiť do programu. Fragmenty zo života blahoslaveného biskupa Pavla Petra Gojdiča na motívy románu Vincenta Šikulu. Posledným dielom, ktoré slovenský prozaik Vincent Šikula napísal, bol krátky román Udri pastiera. Dielo s bohato štruktúrovaným príbehom o živote gréckokatolíckeho biskupa Pavla Petra Gojdiča však zostalo nedokončené. Autorovu tvorivú prácu prerušila náhla smrť. Poslednými slovami, ktorými rukopis románu končil, boli len skratky „etc. etc.“ Základným impulzom vzniku inscenácie Udri pastiera bola adaptácia Šikulovho románu, ktorú režisér a autor dramatizácie Kamil Žiška doplnil o ďalšie materiály, aby čo najkomplexnejšie vykreslil život dnes už blahoslaveného biskupa Gojdiča. Ani autor prozaickej predlohy, Vincent Šikula, nezostáva v Žiškovej režijnej koncepcii na okraji, a tak ako v Božskej komédii sprevádza básnik Vergílius básnika Danteho infernom, tak v inscenácii Udri pastiera putuje učeň Šikula s majstrom Gojdičom peklom dvadsiateho storočia. V hudobno-obrazovej kompozícii inscenácie, pozostávajúcej z fragmentov Gojdičovho života, Šikula nanovo formuje svoj román, aby si overil pôvodné autorské náčrty. Tým, že sa dotýka života blahoslaveného biskupa, reflektuje aj svoj vlastný príbeh.

Scenár a réžia: Kamil Žiška
Hrajú:
Pavol Peter Gojdič Eugen Libezňuk, a. h.
Vincent Šikula Miroslav Bodoki
Muž v sivom Peter Biž
Hudba Lukáš Borzík
Scénografický návrh Katarína Nedelská
Technický návrh Vladimír Seman
Výroba scény, svetelný dizajn, projekcia, zvuk Peter Kovaľ
Kostýmy Jana Kadaňková
Grafická úprava a plagát Petra Richterová
Fotografie Kristína Torjaiová
Za hlasy ďakujeme: Jana Jenčová, Soňa Pariláková, Igor Kasala st., Igor Kasala ml., Igor Latta, Vladimír Seman, Michal Smetanka, Juraj Vájo

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

VSTUPNÉ 10 €
Vstupenky si môžete zakúpiť on line na našej web stránke https://www.violapresov.sk/program-a…/udri-pastiera-20-9
Lístky je možné zakúpiť elektronicky priebežne, najneskôr v deň pred konaním podujatia do 24.00 hod. V prípade, že si neviete zakúpiť vstupenku on line, kontaktujte nás: info@violapresov.sk, 0910 189 007 (dostupné v pracovných dňoch od 10. do 16. hod.)

Dátum

20 sep 2022
Expirované

Čas

18:00

Vstupné

10.00€

Miesto konania

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tkáčska 2, 080 01 Prešov
Web
https://www.violapresov.sk
Kategórie
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac