Živá kniha pri príležitosti Svetového dňa rómskeho jazyka

Svetový deň rómskeho jazyka si pripomíname 5. novembra. Tento dátum bol v roku 2009 vyhlásený na medzinárodnej konferencii v chorvátskom Zahrebe za deň rómskeho jazyka.  Oficiálne zrovnoprávnenie rómčiny v Slovenskej republike sa formálne uskutočnilo 29. júna 2008 v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky.

Pri tejto príležitosti Štátna vedecká knižnica v Prešove – dokumentačno-informačné centrum rómskej kultúry pripravila podujatie z cyklu Živé knihy, na ktorom predstaví verejnosti rómsku spisovateľku Květoslavu Podhradskú z Českej republiky. Rómska spisovateľka vlastnými slovami porozpráva o svojej novej knihe Povídání u povidel/Vakeriben paš o ľekvaris. Hudobným hosťom bude  Žaneta Štipáková, Košice.

Živá kniha sa uskutoční dňa 6.11.2023 v  Libresso Books and Coffee,  Hlavná 29, Prešov o 17:00 hod. Spoluorganizátorom podujatia je Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM).

 

Květoslava Podhradská (1961-) sa narodila v Prešove, detstvo prežila v Ostrovanoch. Rodina sa neskôr presťahovala do Čiech. Literatúre sa začala venovať na strednej škole. Píše v rómskom aj českom jazyku. Za knihu Povídaní u povidel / O vakeriben paš o lekvaris získala v Česku ocenenie Zlatú stuhu za vydavateľský počin roka a tiež titul Najkrajšia kniha roku, 3. miesto v kategórii beletria pre deti.

Dátum

06 nov 2023
Expirované

Čas

17:00

Miesto konania

Libresso Books and Coffee
Hlavná 29, Prešov
Web
https://libressobooks.sk/
Kategórie

Organizátor

Štátna vedecká knižnica v Prešove
Štátna vedecká knižnica v Prešove
Tel.:
+4210512454101
Email
kniznica@svkpo.gov.sk
Web
https://www.svkpo.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac