Životné zábery Karola Divalda / Československé komorné duo

ŽIVOTNÉ ZÁBERY KAROLA DIVALDA (1918 – 1968)

Tretí ročník projektu Stretnutia na 49. rovnobežke
pre Vás pripravil štyri autorské umelecké večery s literárnou a hudobnou časťou venované umelcom, významným osobnostiam, členom národnostných menšín žijúcich na Slovensku – maďarskej, rusínskej, židovskej a nemeckej.

Druhý večer 16. septembra bude patriť známemu prešovskému fotografovi a svetlotlačiarovi KAROLOVI DIVALDOVI (1830 – 1897). Pôvodne vyučený lekárnik sa po krátkom pôsobení v Rakúsku usadil najskôr v Prešove. Svoj fotografický ateliér postupne rozšíril o filiálky v Bardejove, Starom Smokovci a Budapešti. Jeho krajinkárska fotografia a fotografie mestských panorám vzbudzovali v danej dobe senzáciu. Známym sa stal aj vďaka obdivu k tatranskej prírode, kde bol ako fotograf často prvolezcom.
Súčasťou spoločenského života, ktorý Karol Divald so svojou rodinou viedol, boli zaiste i spoločenské večery so salónnou hudbou, ktorá tvorila v tom čase všeobecne obľúbený populár. Hudobnú zložku nášho umeleckého večera bude preto tvoriť výber z hudby jeho generačného súpútnika, bardejovského rodáka, huslistu, skladateľa a organizátora promenádnych koncertov BÉLU KÉLERA (1820 – 1882). Jeho rod je, mimochodom, tiež spojený s Prešovom, a to cez sestru Emíliu, ktorá bola manželkou Andreja Vandráka – profesora Prešovského kolégia. Viedol s ňou v čase svojich zahraničných ciest pravidelnú korešpondenciu.
Kélerovu hudbu sprítomnia odborníci na tvorbu skladateľa, zaoberajúci sa aj kontextami jeho života, huslista Pavol Burdych a klaviristka Zuzana Bérešová. Tvoria spolu medzinárodne uznávané umelecké zoskupenie Československé komorné duo.
Ako sa vyvíjali osudy oboch umelcov , čo všetko v tvorbe ich spájalo a najmä, čo po nich dnes, na pamiatku a pre obdiv zostalo? Príďte vidieť a počuť do VIOLY. Radi Vás uvidíme

Históriou sprevádza: Andrea Sivaničová
Moderuje: Soňa Pariláková
Hudobný hosť:
Československé komorné duo

Hudobným hosťom večera bude Československé komorné duo, ktoré predstaví hudbu ďalšieho významného umelca 19. storočia, spätého s regiónom, BÉLU KÉLERA (1820 – 1882), známeho bardejovského rodáka, huslistu, skladateľa, organizátora promenádnych koncertov, ktorý v dospelosti pôsobil vo viacerých kúpeľných mestách Európy.
Kéler a Divald boli takmer rovesníci, pričom obaja boli v istých etapách života spätí ako s Prešovom, tak i s Bardejovom.
Zaujímavou je napríklad skutočnosť, že kým Karol Divald bol jedným z prvých, čo Vysoké Tatry fotil, Kéler bol prvým, ktorý nimi inšpirovaný napísal vokálno-inštrumentálne dielo Karpaty. Prezrádzajú to názvy jednotlivých častí – Lomnický štít, Popradské pleso. Tie vo VIOLE znieť síce nebudú, ale zaiste sa môžete tešiť na jeho skladby pre husle a klavír, ktoré zaujmú svojou rozmarnosťou, ľúbivosťou i ladnosťou.

Podujatie podporil
Fond na podporu kultúry národnostných menšín

Vstupenky je možné si rezervovať prostredníctvom mailu info@violapresov.sk , rezerváciu obratom potvrdíme. Rezervované miesto je potrebné obsadiť najneskôr 20 minút pred začiatkom programu inak rezervácia stratí platnosť.

Dátum

16 sep 2020
Expirované

Čas

18:00

Vstupné

vstup voľný

Miesto konania

Divadlo VIOLA
Divadlo VIOLA
Tkáčska 2, 080 01 Prešov
Web
https://www.violapresov.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac