Synagóga je dnes jediná funkčná synagóga v meste. Postavená bola v roku 1898 podľa projektu synagógy v meste Tokaj ako výstavná sakrálna budova v maurskom štýle s viacerými orientalizujúcimi prvkami.

Z vnútorného zariadenia je okrem almemoru cenný predovšetkým umelecky zhotovený svätostánok. Celý interiér zdobia nádherné ornamentálne maľby, ktoré si napriek značnému poškodeniu objektu a bez dôkladnejšej rekonštrukcie doteraz uchovali pôvodnú sýtosť, výraznosť a tvar.

Svojmu účelu synagóga slúžila do roku 1942. Na jar a v lete toho roku sa stala spolu s priľahlým priestranstvom miestom zhromaždenia prešovských židov bezprostredne pred deportáciami. Odtiaľto gardisti odvliekli niekoľko tisíc občanov mesta do transportov smerujúcich do koncentračných táborov. Počas okupácie Prešova si nemecká armáda v synagóge zriadila maštale a garáže.

Po nutných opravách a doplnení vnútorného zariadenia bola v októbri 1948 slávnostne vysvätená. Ako najkrajšiu funkčnú synagógu na Slovensku sa ju v r. 1989 – 1990 neúspešne snažili získať a previezť do USA Židia z Los Angeles. V auguste 1991 bol na nádvorí pred vchodom do synagógy v prítomnosti najvyšších slovenských štátnych predstaviteľov odhalený pomník viac ako šiestim tisícom obetí holocaustu z Prešova a okolia.

Prešovské židovské múzeum vzniklo v r. 1928 ako prvé svojho druhu na Slovensku. Najväčší podiel na jeho budovaní a zhromažďovaní zbierok mal predseda geologickej obce Ing. Eugen Bárkány a dr. Teodor Austerlitz, syn slávneho prešovského rabína. Vďaka nim sa podarilo získať asi 300 predmetov pochádzajúcich nielen zo Slovenska, ale aj celého sveta.


Najbližšie podujatia:

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.

Kontakt

Adresa: Okružná 32, 080 01 Prešov
Telefón: 051/773 16 38
Email: kancelaria@synagoga-presov.sk
Web: synagoga-presov.sk
Otváracie hodiny:
Ut-St 11-15
Štv-Pia 9-13
Ne 14-16

Mapa