Tip na podujatie

Literárnu jeseň odštartuje Prešov číta rád

Prešov – Cestopisy, poézia, popkultúra, autori a literárni nadšenci sa po roku opäť stretnú v metropole Šariša. Šestnásty ročník festivalu čítania organizuje Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove. Tri festivalové dni sľubujú nabitý program plný domácich aj zahraničných hostí.

Letné dni pomaly doznievajú a o slovo sa hlási pestrofarebná jeseň. Fanúšikovia čítania si koniec septembra spájajú s tradičným festivalom Prešov číta rád. „Literárnu jeseň na Slovensku odštartujeme 22. – 24. septembra v Prešove. Napriek prognózam, ktoré sa aktuálne šíria verejnosťou, sme sa rozhodli festival nevynechať ani v roku 2021. Veríme, že pandemická situácia nám plány nenaruší a my sa spolu budeme môcť stretnúť pri besedách o dobrej, pútavej literatúre,“ zdôraznila Iveta Hurná, riaditeľka Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove. Podľa jej slov je program festivalu naplánovaný tak, aby vedeli promptne reagovať na rôzne situácie. Ďalej vysvetlila: „Všetky besedy budú situované na jednotlivých oddeleniach alebo sídliskových pobočkách knižnice, kde sa čitatelia i priaznivci literatúry stretnú s hosťami osobne. Pre prípad, že sa pandemická situácia prestane vyvíjať priaznivo, vyberieme sa za žiakmi na ich základné a stredné školy, rovnako ako v minulom ročníku.“ Riaditeľka regionálnej knižnice s krajskou pôsobnosťou upresnila, že v najhoršom prípade budú vysielať besedy naživo prostredníctvom dostupných internetových platforiem.

Knižnica prinesie bohatý program

Literárny festival začne posledný septembrový týždeň. Doobeda sa jednotliví hostia stretnú so žiakmi základných, stredných škôl, no i gymnázií. „Cieľom našich besied a festivalu vôbec, je predstaviť mladej generácii čitateľov nielen spisovateľov, ale aj šedé eminencie literatúry. Napríklad vydavateľov, editorov, prekladateľov, ktorí stoja pri zrode knihy, no ich mená či náplň práce ostáva často skrytá pohľadom čitateľskej obce,“ priblížila Tatiana Hudačková z Projektového a marketingového oddelenia knižnice. Jedným dychom dodala: „Tento rok sme sa rozhodli zamerať na publicistov a cestovateľov píšucich o svojich zážitkoch z rôznych kútov Zeme. Príbehy, ktoré publiku rozprávajú sú často vtipné i príjemné, no inokedy majú horko-sladkú príchuť, ba dokonca sa pohybujú na hrane života.“ V zozname hostí Prešov číta rad 2021 nájdete aj predstaviteľov poézie a popkultúry, ktorá si postupne vydobýva svoje ustálené miesto v slovenskej spoločnosti. Súčasťou sprievodného programu bude aj vernisáž ilustrácii Juraja Vačka a odovzdávanie ocenení Kniha roka PSK 2020.

Večer nielen o cestovaní

Tri dni pútavých besied knižnica prinesie nielen na školy. „Pripravený je aj program pre verejnosť. Festival odštartuje v stredu 22. septembra Publicisticko-cestovateľským večerom,“ informovala Hudačková. Hosťami besedy bude napríklad sinologička Dominika Sakmárová, autorka a blogerka, ktorá vydala úspešný knižný titul Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre. Svoje skúsenosti s cestovaním priblíži publicista, vydavateľ a dramaturg z Brna Petr Minařík. „Veľmi nás teší, že na Publicisticko-cestovateľský večer prijali pozvanie aj dvaja hostia z Poľska. Konkrétne novinár, prekladateľ, bývalý diplomat Tomasz Grabiński a spisovateľka a reportérka Katarzyna Boni laureátka niekoľkých významných ocenení za knihu Gambare! Wokshopy smrti. Svoju tvorbu príde do Prešova predstaviť cestou do Berlína, kde si prevezme prestížne novinárske ocenenie European Press Prize 2020,“ priblížila hostí večera pracovníčka marketingového oddelenia knižnice.

U nás lepšie ako doma…

Počas troch festivalových dní nemôže chýbať ani literárna talkshow pod taktovkou moderátora Slovenského rozhlasu a propagátora literatúry Dada Nagya. „Na doskách Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove moderátor aj tento rok privíta a vyspovedá hostí Prešov číta rád 2021,“ uviedla riaditeľka knižnice Iveta Hurná. Večerom bude sprevádzať hudobná skupina Hrdza. Pomyselnou bodkou za 16. ročníkom festivalu bude verejná beseda s kultúrnym publicistom, autorom jedinečných cestopisov po Česku a blízkom zahraničí, Jiřím Peňásom z Českej republiky. „Sme hrdí, že už 16 rokov môžeme prinášať do metropoly Šariša kvalitnú slovenskú a svetovú literatúru. Vďačíme za to aj finančnej podpore hlavného partnera projektu Fondu na podporu umenia a mestu Prešov,“ uzatvára riaditeľka knižnice.

V rámci programu sa tento rok môžete tešiť i na scenáristu a spoluautora komiksového románu Štefánik Michala Baláža, zakladateľa slovenskej Slam PoetryTomáša Straku,  spisovateľku pre malých ale aj veľkých Petru Nagyovú-Džerengovú, Rastislava Puchalu, laureáta ceny Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja 2020. Okrem iného sa môžete stretnúť s Evou Prchalovou, Veronikou Dianiškovou, Lenou Riečanskou, Evou Urbanovou, Jánom Gavurom, Petrom Milčákom, Mariánom Andričíkom i propagátorom čítania Tiborom Hujdičom. V zozname hostí programu nájdete tiež meno ilustrátora a grafického dizajnéra Juraja Vačka a šéfredaktorky popkultúrnych portálov Multiverzum a Fantasy knihy Evy Piarovej. Všetky dôležité informácie o 16. ročníku festivalu Prešov číta rád nájdete na stránke knižnice a jej sociálnych sieťach.

MIC

Mestské informačné centrum v Prešove poskytuje všetkým svojim návštevníkom komplexné, presné a atraktívne informácie a je spoľahlivým a obľúbeným miestom prvého kontaktu návštevníka s regiónom.
Podobné novinky
InformácieTip na podujatie

Prázdninové potulky s kronikárom 2022

Tip na podujatie

Noc múzeí a galérií 2022

Tip na podujatie

Deň soli 2021

InformácieTip na podujatie

Je tu leto a s ním ARTIS festival