Filmový festival POCITY FILM 2019

15:00 h │ kino Scala – VEĽKÝ ZLÝ LIŠIAK (POCITY DEŤOM)
/Le grand méchant renard et autres contes, FR / BE, 2017, 83 min, 2018, r. Patrick Imbert, Benjamin Renner/

Vidiek nie je vždy taký pokojný ako sa zdá a zvieratká z tejto farmy sú nevyspytateľné: lišiak, ktorý je mamou pre trojicu kuriatok, zajac, ktorý sa hrá na bociana či kačka, ktorá chce byť Santa Clausom. Keď si myslíte, že život na vidieku je prechádzka ružovou záhradou, zamyslite sa znova!
Film sa premieta spolu s krátkym predfilmom ŠARKAN Martina Smatanu.

ŠARKAN
/Šarkan, CZ / SK / PL, 2019, 13 min, r. Martin Smatana/
Leto sa chýli ku koncu a stromy sa prehýbajú pod váhou zrelého ovocia. Dedo daruje vnukovi šarkana. Keď je chlapec vymrštený do vzduchu, dedo ho chytí. Potom popadajú listy a dedo zoslabne. Silný jesenný vietor ho vynesie až na oblačné nebo. Príde zima, príde jar, a teplý vánok ich opäť spojí. Film Šarkan je plný čarovných obrazov s bohatou štruktúrou, ktoré rozprávajú príbeh o spomínaní na tých, čo už nie sú medzi nami.

17:00 h │ kino Scala
SPAĽOVAČ MŔTVOL (POCITY SUSEDOV)
/Spalovač mrtvol, CS, 1968, 96 min, r. Juraj Herz/
Temný príbeh je adaptáciou rovnomennej novely spisovateľa Ladislava Fuchsa, ktorá v žánri psychologickej grotesky rozohráva prerod obyčajného muža v psychopatického vraha. Karel Kopfrkingl je zamestnancom krematória, ale inak vedie šťastný a pokojný život s manželkou a deťmi. Stála prítomnosť smrti ho však pohlcuje natoľko, že sa necháva ovplyvniť silnejúcou nacistickou propagandou, podľa ktorej akákoľvek rasová nečistota nemá právo na existenciu. Kopfrkingl sa stáva aktívnym členom nacistickej strany, zúčastňuje sa štvanice na Židov a neváha v mene ideológie zlikvidovať aj vlastnú rodinu. Pozvoľná premena mierumilovného muža v ľudskú netvora odhaľuje so všetkou naliehavosťou, ako je človek schopný nechať pod vplyvom ideológie vyplávať na povrch svoje temné stránky.

18:45 h │ kino Panorámka
PREŠOVSKÁ HISTÓRIA II. (NAŠE POCITY)
Sekcia o meste Prešov je zostavená pri príležitosti 10. výročia vzniku prešovského filmového festivalu POCITY. Zámerom je priblížiť Prešovčanom a návštevníkom festivalu históriu, život a premeny mesta počas rôznych režimov od roku 1943 až po rok 1980 prostredníctvom krátkych šotov z Filmových týždenníkov.
Nácvik spartakiády v Prešove (1960)
Pracovná gymnastika v Odevných závodoch v Prešove (1961)
Autobusové nádražie v Prešove (1966)
Veľká cena Pionierskej organizácie Slovenska v Prešove s medzinárodnou účasťou (1970)
Festival sovietskych filmov v Prešove (1971)
Nové obchodné strediská v Starom Smokovci a Prešove (1972)
Lekári a herci v pôsobivom prešovskom derby (1973)

19:00 h │ kino Scala
NECH JE SVETLO (NAŠE POCITY) ZA OSOBNEJ ÚČASTI REŽISÉRA
/Nech je svetlo, SK / CZ, 2019, 93 min, r. Marko Škop/
Štyridsiatnik Milan má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.

SPRIEVODNÉ PODUJATIE:
10.-13.10. Kino Scala – INÉ VÍZIE SK 2018
/audiovizuálna výstava/
Úspech súťaže pohyblivých obrazov s príznačným názvom “Jiné vize”, ktorá sa každoročne realizuje pod záštitou olomouckej kultúrnej platformy PAF (Přehlídka filmové animace a současného umění), podnietil vznik jej slovenskej verzie a od roku 2016 u nás funguje ako jediný projekt svojho druhu. V spolupráci s filmovým seminárom 4 živly a online filmovým magazínom Kinečko sledujú “Iné vízie SK” súčasnú slovenskú (profesionálnu aj amatérsku) umeleckú scénu a poskytujú priestor pre prezentáciu toho najzaujímavejšieho, čo sa v oblasti experimentálneho filmu, animácie, performance či video artu za uplynulých 18 mesiacov u nás odohralo. Krátkometrážne snímky sú zakaždým výsledkom preferencií prizvaného kurátora. Odlišné záujmy jednotlivcov z oblasti audiovizuálneho umenia umožňujú špecifikosť daného výberu a vízie sú tak z roka na rok skutočne iné. Selekcia je následne súčasťou rôznych kultúrnych podujatí a ako kolektívna výstava je sprístupnená návštevníkom galérií po celom Slovensku.

PANDY CARTOON
/Pandy cartoon, SK, 2018, 4min, r. Vladimír Havrilla/
SEN
/Sen, SK, 2018, 4min, r. Martina Štammová/
AULA: AREÁL UNIVERZÁLNEJ LATENCIE
/Aula: Areál univerzálnej latencie, SK, 2018, 22min, r. Michal Žilinský/
MODEL SITUATIONS I. – XIII. THE ART OF DOCUMENTACION
/Model Situations I. – XIII. The Art of Documentation, SK, 2018, 14min, r. Katarína Karafová, Michal Huštaty/
MOJE NANOSTROJE ALEBO TAJNĚ PRAVIDLÁ O POHAVE SÚKROMNÝCH ÚVAH
/Moje nanostroje alebo tajné pravidlá o povahe súkromných úvah, SK, 2017, 8min ,r. Pavlína Fichta Čierna/

 

Dátum

13 okt 2019
Expirované

Čas

15:00

Miesto konania

Kino SCALA
Kino SCALA
Masarykova 7, 080 01 Prešov

Organizátor

Festival POCITY
Email
pocity.akreditacia@gmail.com
Web
http://www.pocityfilm.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac