Filmový festival POCITY FILM 2019

19:00 h │ Stromoradie – Šma Jisrael: židovstvo v slovenskej a svetovej kinematografii /prednáška/
Kinematografia je od samotných počiatkov bohatá na snímky venujúce sa zobrazovaniu náboženského, či spoločenského života židovskej obce. Judaizmus, ako najstaršie monoteistické náboženstvo, sa na plátnach kín zjavil v rôznych podobách. Biblické eposy, filmy v jazyku Jidiš, filmy izraelských tvorcov, dokonca propagandistické filmy Tretej ríše a v neposlednom rade filmy vyrovnávajúce sa s holokaustom. Počas prednášky sa oboznámime s najznámejšími slovenskými filmármi židovského pôvodu a v skratke si predstavíme najkvalitnejšie snímky, ktorých korene sú pevne späté s judaizmom.

20:30 h │ Stromoradie MOJŠE BAND /koncert/
Mojšeband interpretuje najmä staré židovské piesne zo Slovenska, ktoré sú hlboko zakorenené v slovenskom folklóre. Pod názvom Mojši sa skrýva pôvodné pomenovanie pre klezmerov žijúcich na Slovensku. Títo hráči okrem toho, že hrali tradičnú židovskú hudbu venovali sa kvôli obžive aj interpretácii slovenskej hudby. Takto došlo v mnohých lokalitách Slovenska ku krásnej symbióze štýlovo rozdielnych prvkov v jeden špecifický hudobný celok.
Hráči Mojše bandu túto tradičnú hudbu obohacujú o vlastné podnety z oblasti chansonu, etna, world music, jazzu. Mojše Band tvoria traja vynikajúci muzikanti skúsení vo viacerých oblastiach a žánroch hudobného umenia.

 

 

Dátum

07 okt 2019
Expirované

Čas

19:00

Miesto konania

Stromoradie
Stromoradie
Kmeťovo stromoradie (oproti schodom SOŠ Pedagogická a sociálna akadémia), Prešov

Organizátor

Festival POCITY
Email
pocity.akreditacia@gmail.com
Web
http://www.pocityfilm.sk
QR Code

Najbližšie podujatia

V najbližšej dobe sa na tomto mieste nekoná žiadne podujatie.
Zobraziť viac