Informácie

V roku 2019 sa na Šariši zvýšili prenocovania aj tržby

Do regiónu Šariš zavítalo v roku 2019 takmer 70 tisíc návštevníkov, čo je približne o šesť tisíc ľudí viac, ako v roku 2018. Medziročný nárast tak predstavoval hodnotu 9 %. Celkový počet prenocovaní všetkých návštevníkov bol 152 781, čo je viac o 23 tisíc prenocovaní ako v roku 2018 (zvýšenie o 18 %).

Zvýšenie dokazuje, že návštevník regiónu Šariš sa rozhodol ostať viac ako jednu noc, pretože mal na to o niekoľko dôvodov viac: viac vidieť, viac zažiť a viac objavovať. To je aj prioritou našej Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Šariš (ďalej OOCR) – presvedčiť svojimi aktivitami a podujatiami, že región Šariš sa oplatí navštíviť, pretože vie ponúknuť turistické ciele na viac ako jednu noc, dovolím si tvrdiť aj na viac ako tri noci,“ povedal výkonný riaditeľ OOCR Branislav Švorc.

Ako ďalej uviedol, tržby za ubytovanie dosiahli v regióne Šariš za vlaňajšok úroveň 3,8 milióna eur, čo je takmer o pol milióna eur viac ako v roku 2018. Polepšili si aj členské samosprávy OOCR, ktoré v roku 2019 na dani z ubytovania vybrali skoro 95 tisíc eur.

Skutočné údaje o prenocovaných turistoch evidovaných jednotlivými samosprávami sú pritom vyššie (informácie získané na základe reálne odvedenej miestnej dane za ubytovanie), než uvádza Štatistický úrad SR (informácie získavané od ubytovacích zariadení).

Nárast počtu prenocovaní súvisí s regionálnou podporou a aktívne zapájanie sa členskej základne do viacerých spoločných aktivít OOCR, napríklad vydanie turistického bedekra „Vitajte na Šariši“, či prvého hradného bedekra Šarišskej hradnej cesty „Hrady v okolí Prešova“. K pozitívnym číslam určite prispeli aj tradičné a obľúbené podujatia ako Deň soli či široká ponuka cykloturistických a peších turistických výletov po Šariši. Aj vďaka tomu sa mesto Prešov s jeho okresom dostalo na tretiu priečku v rebríčku najviac navštevovaných okresov Prešovského kraja.

Každý pozitívny výsledok nás posúva ďalej, zaväzuje pokračovať a zlepšovať povedomie o našom regióne, ktorý má čo ponúknuť,“ dodal výkonný riaditeľ OOCR Branislav Švorc. OOCR Región Šariš bola založená v roku 2015 v zmysle zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu. Jej cieľom je podporovať a vytvárať podmienky na rozvoj cestovného ruchu na svojom území a chrániť záujmy svojich členov. Región Šariš je podľa regionalizácie cestovného ruchu Slovenskej republiky zaradený do kategórie s národným až medzinárodným významom. Aj z toho vyplýva význam a pozícia tohto regiónu ako centra cestovného ruchu v celoslovenskom a regionálnom pohľade.

MIC

Mestské informačné centrum v Prešove poskytuje všetkým svojim návštevníkom komplexné, presné a atraktívne informácie a je spoľahlivým a obľúbeným miestom prvého kontaktu návštevníka s regiónom.
Podobné novinky
InformácieZaujímavosť

Objavujte mesto Prešov so Šariš CARD

Informácie

Festival umenia FESTUM Prešov 2023

InformácieTip na výletZaujímavosť

Výstup na vežu Konkatedrály

Informácie

Poklady regiónu