Tip na výletZaujímavosť

Z Prešova na jahodovú Parádu do Šarišských Michalian

V našom mestskom informačnom centre sa nás naši návštevníci pravidelne pýtajú na nedávno otvorený cyklistický chodník a hradný cyklomost vo Veľkom Šariši, ako sa dá k nemu dostať, aká náročná je trasa, kam tento chodník ďalej vedie a pod. Rozhodli sme sa preto o tom napísať pár viet a pridať aj niekoľko fotografií priamo z terénu.

Na začiatok ešte pár informácií: EuroVelo je sieť cyklistických komunikácií (inými slovami aj “cyklistické diaľnice”), ktorá sa buduje od roku 1993 a spája významné európske destinácie v rámci celého kontinentu. Tvorí ju 14 diaľkových cyklotrás s celkovou dĺžkou 70000 km (po dokončení). Cez Slovensko prechádzajú tri trasy tejto medzinárodnej siete: EuroVelo 6 (dĺžka 45 km), EuroVelo 13 (dĺžka 90 km), EuroVelo 11 (dĺžka 203 km). Cyklochodník prechádzajúci cez Prešov je súčasťou “cyklodiaľnice” Eurovelo 11.

Náš cyklovýlet sme začali na cyklistickom chodníku za zberným dvorom, na moste na Bajkalskej ulici v Prešove (GPS: 49.0211556N, 21.2331564E).

Trasa z Prešova do Veľkého Šariša momentálne prechádza niekoľkými zmenami – ide cez územie staveniska popod práve sa budujúcu diaľnicu. Nemajte obavy, všetko je bezpečne ohradené.

Pri vstupe do Veľkého Šariša vás privíta parádny pohľad na Šarišský hradný vrch.

Keď zídete z cyklochodníka vo Veľkom Šariši a prídete na most neďaleko kostola sv. Jakuba, prešli ste približne 3,7 km a máte pred sebou tri možnosti ako pokračovať a prejsť cez mesto Veľký Šariš. Stačí sledovať cyklistické značenie (červené C alebo bielo-zelené tabuľky) a po pár minútach máte mesto prejdené. Koniec mesta je zároveň začiatok nového úseku cyklochodníka (priemyselná zóna Rybníky na Sabinovskej ulici).

Z konca Veľkého Šariša rovinatým terénom prejdete popri štyroch šarišských rybníkoch a nádherne voňavom lužnom lese či rozľahlých pšeničných poliach a po necelých 3 kilometroch dorazíte k parádnemu hradnému cyklomostu.

Keďže novučičký cyklistický chodník pokračuje ďalej aj za mostom, pokračovali sme aj my. Stanovili sme si nový cieľ – Šarišské Michaľany, ktoré sa nachádzajú medzi mestami Veľký Šariš a Sabinov. Oficiálny cyklochodník ide popri oplotenej lesnej škôlke ešte nejakých 500 metrov a končí pri odpočívadle, neďaleko vstupu do tejto lesnej škôlky/lesného závodu.

Ďalších cca 450 metrov sa ide po asfaltovej príjazdovej ceste až po križovatku s označníkom “Veľký Šariš – záhrady, 314 m. n. m”. Stade sa do Šarišských Michalian (k závodu Imuna) dostanete dvoma cestičkami: oficiálnym cyklochodníkom, ktorý sa veľmi rýchlo skončí a potom pokračuje po rozbitej ceste cez záhradkársku osadu alebo pokračovaním po asfaltovej ceste, ktorá vedie od lesného závodu (asi o 1 kilometer dlhšia alternatíva). My sme sa rozhodli ísť podľa oficiálnych cykloznačiek, takže sme odbočili doprava cez záhradkársku oblasť. Nabudúce by som zvolil tú dlhšiu variantu, lebo tá naša bola riadny tankodrom.

Keď ste dorazili k označníku pred závodom Imuna, nachádzate sa vlastne už v Šarišských Michaľanoch. Odtiaľ je to nejakých 700 metrov do centra obce, kde bol aj náš cieľ. Tam sme navštívili miestne potraviny a občerstvili sa s jahodovým nanukom (práve ten bol inšpiráciou pri vymýšľaní názvu tohto článku).

MALÉ ZHRNUTIE: trasa Prešov – Veľký Šariš – Šarišské Michaľany je veľmi príjemná, nenáročná a takmer úplne rovinatá (akurát mierny svah na konci Prešova v oblasti Bikoša). Je dlhá 11,6 km (resp. 12,5 km) a určite ju (vrátane návratu späť) zvládne aj príležitostný cyklista bez kondičky. V jeseni 2020 sa plánuje so začatím výstavby riadneho cyklochodníka aj v katastri obce Šarišské Michaľany. Takže po jeho dokončení bude doplnený momentálne chýbajúci úsek medzi Veľkým Šarišom a Sabinovom. Apropo, zo Sabinova sa dá už aj teraz ísť po cyklochodníku až do Pečovskej Novej Vsi.

  • Prešov (most na Bajkalskej ulici) – Veľký Šariš (most pri kostole sv. Jakuba): 3,7 km
  • Veľký Šariš (most pri kostole sv. Jakuba) – koniec V. Šariša (priemyselná zóna Rybníky na Sabinovskej ulici): 1,5 km
  • koniec V. Šariša (priemyselná zóna Rybníky na Sabinovskej ulici) – drevený hradný cyklomost: 3 km
  • drevený hradný cyklomost – križovatka s označníkom (Veľký Šariš – záhrady): 1 km
  • križovatka s označníkom (Veľký Šariš – záhrady) – označník pri závode Imuna: 1,7 km/2,6 km
  • označník pri závode Imuna – Šarišské Michaľany (potraviny Jednota, ul. Pod lesíkom): 0,7 km
MIC

Mestské informačné centrum v Prešove poskytuje všetkým svojim návštevníkom komplexné, presné a atraktívne informácie a je spoľahlivým a obľúbeným miestom prvého kontaktu návštevníka s regiónom.
Podobné novinky
InformácieZaujímavosť

Objavujte mesto Prešov so Šariš CARD

InformácieTip na výletZaujímavosť

Výstup na vežu Konkatedrály

InformácieTip na podujatieZaujímavosť

Prešovské Vianoce trochu inak

InformácieTip na výletZaujímavosť

Objavujeme Šariš spoločne!

Stojí za prečítanie...
Šarišská hradná cesta