English | Slovenčina   

Turistické info o meste Prešov | Tourist info on the town Presov | Informacja turystyczna w mieście Presov | Touristische Informationen über die Stadt Presov

20170103_122453Počas silvestrovskej oslavy v Prešove boli vyžrebovaní aj traja výhercovia cien Prešovskej hradnej cesty. Dve permanentky na Objavovanie Prešova vyhrala Zuzana Lucáková z Prešova; dva lístky na hradný ples vyhral Lukáš Igaz, Prešov; a prvú cenu, železnú kráľovskú korunu vykladanú hradnými kameňmi, vyhral Marián Garbár, taktiež z Prešova.

Do žrebovania sa mohol zapojiť každý, kto počas roka 2016 zozbieral odtlačky pečiatok hradov Šariš, Kapušany, Šebeš, Soľnohrad, Obišovský a Lipovský hrad a stihol sa do konca roka zaregistrovať v Mestskom informačnom centre. „Pečiatky nebolo jednoduché zozbierať. Nie vždy boli k dispozícii, keďže hrady nemajú zabezpečené stále služby. Vďaka tejto aktivite sme získali aj nových potenciálnych hradných dobrovoľníkov, ktorí na registračnom lístku uviedli záujem o dobrovoľnícku pomoc hradom,“ uviedol Martin Sárossy, predseda OZ Rákociho cesta, ktoré myšlienku Prešovskej hradnej cesty iniciovalo.

V osudí bolo 135 lístkov. Najviac, 93 súťažiacich sa zapojilo z Prešova, 27 z blízkeho okolia, napr. z Kapušian, Veľkého Šariša, Záhradného, Kokošoviec a iných obcí, ale súťažili aj návštevníci z Košíc, Žiliny a Bratislavy. Podľa veľkosti skupiny boli najviac zastúpení jednotlivci, spolu 45 registračných lístkov, 16 dvojíc a 14 troj- a viacčlenných rodín. Zbieranie hradných pečiatok prispelo k zvýšeniu návštevnosti hradov, čo bolo jedným z cieľov. Napr. na Obišovskom hrade, ktorý ešte pred tromi rokmi mal takmer nulovú návštevnosť, bola priemerná denná návštevnosť počas slnečnej nedele vyše 30 ľudí.

Rok Prešovskej hradnej cesty, ktorého súčasťou bola aj súťaž v zbieraní hradných pečiatok, pokračuje do 15. marca 2017. Dovtedy sa uskutočnia ešte dve podujatia zamerané na podporu prešovských hradov – III. Hradný ples a odborný seminár o podpore a rozvoji cestovného ruchu na hradných zrúcaninách. Od 16. marca 2017 bude pútač hradnej cesty v podobe železnej brány z centra Prešova presunutý do mesta Sabinov.

Kategórie: Informujeme 1 likes