English | Slovenčina   

Turistické info o meste Prešov | Tourist info on the town Presov | Informacja turystyczna w mieście Presov | Touristische Informationen über die Stadt Presov

muzeum2Krajské múzeum
Hlavná 86, Ut-Pia 9-17, Ne 14-18, web
Múzeum sa nachádza v budove Rákociho paláca, ktorý bol prebudovaný začiatkom 17. storočia zo stredovekého meštianského domu na renesančný palác. Krajské múzeum má niekoľko permanentných expozícií – napr. o živote na Šariši, histórii Prešova, historických zbraniach, hasičoch. Okrem toho tu nájde návštevník aj iné dočasné výstavy.

vino2Múzeum vín
Floriánova ulica, Po-Pia 9-18, So 9-12, web
Expozícia Múzea vín sa rozprestiera na ploche 500 m2 v dvoch podlažiach historických 500 ročných pivníc pod mestskou radnicou. Tvoria ju hlavne fľašové vína zo všetkých kútov sveta, doplnené trojrozmernými exponátmi z technológie výroby vína, ako aj pestovania viniča. V súčasnosti tvorí ponuku temer 2000 druhov vín.

 

synagogaMúzeum židovskej kultúry
Okružná 32, Ut-St 11-15, Štv-Pia 9-13, Ne 14-16, web
Prešovské židovské múzeum vzniklo v r. 1928 ako prvé svojho druhu na Slovensku. Najväčší podiel na jeho budovaní a zhromažďovaní zbierok mal predseda geologickej obce Ing. Eugen Bárkány a dr. Teodor Austerlitz, syn slávneho prešovského rabína. Vďaka nim sa podarilo získať asi 300 predmetov pochádzajúcich nielen zo Slovenska, ale aj celého sveta.

soliMúzeum Solivar
Zborovská 2/A, Apr-Okt: Ut-So 9-17, Nov-Mar: Ut-So 8-16, 1. Ne v mesiaci, web
Národná kultúrna pamiatka Solivar patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Areál pochádzajúci zo 17. stor je unikátnym komplexom technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, ktorý nemá v oblasti technických pamiatok podobného druhu na území Slovenska konkurenta. V objektoch varne soli sa nachádza expozícia s názvom Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare.

galeriaŠarišská galéria
Hlavná 51, Ut-Pia 9-17, Ne 13-17, web
Patrí k najstarším regionálnym galériám na Slovensku. Výstavnú činnosť začala r. 1957. V súčasnosti vlastní vyše 4200 maliarskych diel, kresieb, sôch a grafík z 15. – 20. stor. Zameriava sa predovšetkým na severovýchodné Slovensko. Zo zbierky staršieho umenia sú pozoruhodné kolekcie ikon zo 16. – 18. stor., portrétov z 18. – 19. stor. a kolekcia diel prešovských maliarov.

djzDivadlo Jonáša Záborského
Hlavná 48 (historická budova+pokladnica), Námestie legionárov 6 (nová budova), web
Na pôde mesta Prešov sa divadlo hralo už v 17. st. – v latinčine, maďarčine, nemčine, slovenčine, ba aj v šarištine. Oficiálne bolo Slovenské divadlo v Prešove otvorené 30. januára 1944. Aktuálny program a lístky na predstavenia nájdete v pokladnici DJZ na Hlavnej 48 (Po-Pia 8-18) resp. na webe.

duchnovic1Divadlo Alexandra Duchnoviča
Jarková 77, web
Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove vzniklo v roku 1945 na základe rozhodnutia Ukrajinskej národnej rady v Prešove. Základným poslaním divadla je utváranie podmienok na vznik a verejné šírenie divadelných diel s osobitým zameraním na rozvoj kultúrneho života Rusínov žijúcich na území SR. Lístky na predstavenia nájdete v pokladni divadla (vstup zo Šarišskej ul., Po-Pia 10:00-11:00), resp. ½ hodinu pred predstavením. Aktuálny program nájdete na webe.

pkoPark kultúry a oddychu
Hlavná 50 (Čierny orol), web
V kultúrnych zariadeniach v pôsobnosti PKO sa organizujú rôzne akcie, podujatia a voľnočasové aktivity. Aktuálny program nájdete na webe, vstupenky na programovom oddelení PKO (Hlavná 50, Po-Pia 8-16).

 

cinemax2Kino CINEMAX
Vihorlatská 2/A, web
Moderné kino s 5 sálami sa nachádza v obchodnom centre MAX. Svojim divákom ponúka pohodlné kreslá a najnovšie zvukové či obrazové technológie. Denne premietajú viacero filmov, z ktorých sú niektoré aj v 3D rozlíšení. Aktuálny program nájdete na webe.

 

scala

Kino Scala
Masarykova 7, web
Kino Scala patrí do portfólia PKO. Posledné obdobie nemá stály a pravidelný program premietania a jeho priestory sú často využívané aj pre iné kultúrne účely. Aktuálny filmový program nájdete na webe. Vstupenky kúpite na programovom oddelení PKO (Hlavná 50, Po-Pia 8-16), resp. vo vestibule kina 60 min. pred začiatkom premietania.

 

pocityKino Pocity
web
Alternatívne kino Pocity premieta v utorky klubové filmy, ktoré v bežnom komerčnom kine neuvidíte. Keď ste členom filmového klubu a máte preukaz (platný na celom území SR) môžete využiť zvýhodnenú cenu vstupného. Aktuálny program a miesto premietania nájdete na webe. Vstupenky kúpite priamo na mieste tesne pred premietaním.

 

planet Hvezdáreň a planetárium
Dilongova 17, web
Inštitúcia pracuje na princípoch pôsobenia mestskej hvezdárne, s dôrazom na široké využitie technológie planetária. Umelá hviezdna obloha, tvorená projekciou opticko-mechanického systému sa využíva pri prezentácii školských vzdelávacích programov, detských rozprávkových predstavení, večerných hudobných podujatí a astronomických programov pre dospelých. Aktuálny program nájdete na webe.

veza1Výstup na kostolnú vežu
Z kostolnej veže sa vám ponúkne neopakovateľný pohľad na prešovské historické námestie, na strechy stredovekých meštianskych domov a na okolitý región. Veža na kostole Sv. Mikuláša je sprístupnená denne počas letnej sezóny tak pre skupiny, ako aj pre jednotlivcov. Ak Vaša skupina plánuje výstup mimo sezóny, skúste kontaktovať pani Vernarskú z Farského úradu (+421908987319).

veza2Výstup na vodárenskú vežu
Metodova ulica, Po-Pia 10-21, So-Ne 13-21
29 metrov vysoká vodárenská veža stojí na najvyššie položenom sídlisku Prešova. Na jej zdolanie potrebujete vyšliapať 135 schodov. Za pekného počasia môžete z jej najvyššej terasy vidieť dokonca aj Vysoké Tatry.

Múzeum rusínskej kultúry
Masarykova 20, Po-Pia 9.30-15, web
Múzeum zhromažďuje, ochraňuje, profesionálne spracováva, sprístupňuje verejnosti a zhodnocuje dôkazy o hmotnej a duchovnej existencii a aktivitách rusínskeho obyvateľstva. Zameriava sa na múzejnú dokumentáciu vývoja vedy, kultúry, umenia a techniky na území Slovenska, ako aj na fakty o rusínskom obyvateľstve žijúcom v zahraničí (vysťahovalectvo v minulosti a súčasnosti), čo znamená, že sa formuje ako jedno z medzinárodných konzultačných centier v priestore kompaktne osídlenom Rusínmi.