InformácieZaujímavosť

Jesenná cykloopekačka na Šariši

Polovici októbra prialo počasie, ktoré dávalo možnosť vychutnať si slnečné dni a farebnosť prírody. Aj bez predpovede počasia Oblastná organizácia Región Šariš spolu s cyklosekciou KST ŠK Dubník Prešov naplánovala pilotnú akciu s názvom „Jesenná cykloopekačka na Šariši“. Jej cieľom bolo spojiť pohyb so zážitkom a históriou. Zámerom akcie bolo nie náročnou cyklotrasou dať dokopy obyvateľov miest Prešov a Veľký Šariš a pripomenúť im jednu z posledných možností vyvetrať si svoj bicykel. A ako už napovedá aj názov akcie, tí ktorí to zvládli až na Šarišský hrad, mohli si spríjemniť deň opekaním špekačiek či upečením chleba v hradnej piecke a oživiť si tak v pamäti zážitok, ktorý sa dnes už tak bežne nevidí.

Program cykloopekačky začal na pešej zóne pred historickou radnicou mesta Prešov, pokračoval cez Sídlisko III a zastavil sa na námestí sv. Jakuba vo Veľkom Šariši. Múzeum a Galéria mesta Veľký Šariš pripravila pre účastníkov otvorenie galérie a možnosť spoznať históriu „koňarstva“ v regióne – hlavne v meste Prešov a Veľký Šariš. Po prezretí jedinečných artefaktov, ktoré do výstavy prepožičali súkromní zberatelia, cyklo-pozitívni nadšenci sa vybrali smerom na hradný kopec – na hrad Šariš. Trasa viedla v znamení, kto ako vládze, podľa vlastných možnosti, bez časového obmedzenia. Presne tak sa hradným kopcom vybrali profesionáli na bicykloch, víkendoví cyklisti, mládež aj deti.

Kto si netrúfal mať za spoločníka bicykel, vyšiel hore po svojich. Na všetkých účastníkov Jesennej cykloopekačky už na hradnom nádvorí čakal rozložený oheň, s prútmi na opekanie, špekačkami a možnosťou skúsiť si vyrobiť a upiecť chlieb, pizzu či posúch v hradnej piecke. To všetko ako bonus zdarma za účasť, ktorú podporila oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš. K programu bola pripojená aj jedinečná udalosť, výstup na vežu Donjon, za účasti primátora mesta Veľký Šariš Viliam Kalla, kastelána hradu Ladislava Babuščáka a riaditeľa Oblastnej organizácie Región Šariš Branislava Švorca, ktorí slávnostne pokrstili a oficiálne odovzdali do užívania nový vyhliadkový ďalekohľad. Tento ďalekohľad je ďalšou príjemnou novinkou v regióne, ktorú tohto roku zakúpila oblastná organizácia. Po prešovskej Kalvárii ide už o druhý takýto vyhliadkový ďalekohľad na Šariši. Ten každému návštevníkovi ponúka priblížiť z vtáčej perspektívy krásy regiónu Šariš.

Nadšenie a zážitok v očiach najmenších, ochota veľkých byť súčasťou akcie nás presvedčila o tom, že o rok si cykloopekačku zopakujeme a veríme, že sa k nám pridajú aj ďalší noví účastníci.

Podujatie Jesenná cykloopekačka bola organizovaná Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Šariš a cyklosekciou KST ŠK Dubník Prešov za spolupráce partnerov: mesto Prešov, mesto Veľký Šariš. Podujatie bolo finančne podporené Ministerstvom dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

MIC

Mestské informačné centrum v Prešove poskytuje všetkým svojim návštevníkom komplexné, presné a atraktívne informácie a je spoľahlivým a obľúbeným miestom prvého kontaktu návštevníka s regiónom.
Podobné novinky
InformácieZaujímavosť

Objavujte mesto Prešov so Šariš CARD

Informácie

Festival umenia FESTUM Prešov 2023

InformácieTip na výletZaujímavosť

Výstup na vežu Konkatedrály

Informácie

Poklady regiónu

Stojí za prečítanie...
Pomáhame s orientáciou turistom