Iba pár minút od centra mesta Prešov nájdete jedinečné miesto, Národnú kultúrnu pamiatku Múzeum Solivar. Táto najvýznamnejšia technická pamiatka na Slovensku je unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold s budovami: gápeľ, četerne, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka.
Už vyše roka má Múzeum Solivar svoju vlastnú samostatnú doménu a celý ten čas sa pracovalo na tom, aby jeho viditeľnosť bola ešte väčšia, čím by umožnila návštevníkom webstránky mať predstavu o jeho dôležitosti a veľkosti. Preto v týchto dňoch prešla výraznejším dizajnovým upgradom. Na novej stránke https://muzeumsolivar.sk/ nájdete prehľadnú históriu, fotogalériu či soľný shop (čoskoro e-shop).
Jedným z novodobých míľnikov múzea je aj vydávanie zberateľskej mince – „Soľnobanského toliara“. Toliar bola kedysi veľká strieborná minca razená vo viacerých obmenách v rôznych štátoch (vrátane Uhorska). Prvý toliar bol vyrazený koncom 15. storočia v Tirolsku. Soľnobanský toliar je pamätná minca inšpirovaná starými toliarmi a grajciarmi z konca 18. a začiatku 19. storočia, ktoré sa na našom území používali počas panovania cisára Františka II. Habsburského. Dnes si môžete zakúpiť toliar už aj z druhej edície – edícia 2020. Opäť je v ponuke v dvoch materiálových vyhotoveniach: minca z rýdzeho striebra (Ag 999/1000) s váhou 1 unce (31,1 g) vyrazená v limitovanej edícii (49 kusov) a minca zo zliatiny zinku a hliníka (ZAMAC) s patinovanou povrchovou úpravou (starostriebro) vyrazená v limitovanej edícii (1000 kusov). Tohtoročná edícia bola venovaná pamiatke 220. výročia od spustenia varne František v Solivare. Zakúpiť si ich môžete v pokladni v Múzeu Solivar, v Mestskom informačnom centre v Prešove (Hlavná 67), alebo aj poštou po dohode na emailovej adrese: info@muzeumsolivar.sk
Čoskoro pri návšteve múzea získate aj novú originálnu a jedinečnú kreslenú mapu Soľnej Bane, ktorá vám dotvorí Vašu predstavivosť o živote v Soľnej Bani a procesoch v soľnobanskom závode.
Múzeum Solivar s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Šariš usporadúva veľmi obľúbené a navštevované podujatie „Deň Soli“. Tento rok sa bohužiaľ podujatie neuskutoční, no organizátorov potešila aspoň nominácia na Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá na Slovensku za rok 2019.
Múzeum Solivar je otvorené pre verejnosť v letnej prevádzke: apríl – október
Utorok – Sobota 9.00 – 17.00
Prehliadka areálu s lektorom: 9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30
(prehliadka areálu múzea trvá 45 – 60 min)
a v zimnej prevádzke: november – marec
Utorok – Sobota 8.00 – 16.00
Prehliadka areálu s lektorom: 8.00, 9.00, 10.30, 12.30, 14.00
(prehliadka areálu múzea trvá 45 – 60 min)
O múzeu Solivar sa dozviete viac na jeho novej webstránke: www.muzeumsolivar.sk a rovnako v audiosprievodcovi mesta Prešov (aplikácia). Viac info: https://www.gopresov.sk/prakticke-informacie/audiosprievodca/