InformácieTip na výletZaujímavosť

Novinky zo Solivaru

Iba pár minút od centra mesta Prešov nájdete jedinečné miesto, Národnú kultúrnu pamiatku Múzeum Solivar. Táto najvýznamnejšia technická pamiatka na Slovensku je unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold s budovami: gápeľ, četerne, huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka.

Už vyše roka má Múzeum Solivar svoju vlastnú samostatnú doménu a celý ten čas sa pracovalo na tom, aby jeho viditeľnosť bola ešte väčšia, čím by umožnila návštevníkom webstránky mať predstavu o jeho dôležitosti a veľkosti. Preto v týchto dňoch prešla výraznejším dizajnovým upgradom. Na novej stránke https://muzeumsolivar.sk/ nájdete prehľadnú históriu, fotogalériu či soľný shop (čoskoro e-shop).

Úvodná stránka nového webu

Jedným z novodobých míľnikov múzea je aj vydávanie zberateľskej mince – „Soľnobanského toliara“. Toliar bola kedysi veľká strieborná minca razená vo viacerých obmenách v rôznych štátoch (vrátane Uhorska). Prvý toliar bol vyrazený koncom 15. storočia v Tirolsku. Soľnobanský toliar je pamätná minca inšpirovaná starými toliarmi a grajciarmi z konca 18. a začiatku 19. storočia, ktoré sa na našom území používali počas panovania cisára Františka II. Habsburského. Dnes si môžete zakúpiť toliar už aj z druhej edície – edícia 2020. Opäť je v ponuke v dvoch materiálových vyhotoveniach: minca z rýdzeho striebra (Ag 999/1000) s váhou 1 unce (31,1 g) vyrazená v limitovanej edícii (49 kusov) a minca zo zliatiny zinku a hliníka (ZAMAC) s patinovanou povrchovou úpravou (starostriebro) vyrazená v limitovanej edícii (1000 kusov). Tohtoročná edícia bola venovaná pamiatke 220. výročia od spustenia varne František v Solivare. Zakúpiť si ich môžete v pokladni v Múzeu Solivar, v Mestskom informačnom centre v Prešove (Hlavná 67), alebo aj poštou po dohode na emailovej adrese: info@muzeumsolivar.sk

Čoskoro pri návšteve múzea získate aj novú originálnu a jedinečnú kreslenú mapu Soľnej Bane, ktorá vám dotvorí Vašu predstavivosť o živote v Soľnej Bani a procesoch v soľnobanskom závode.

Z procesu tvorby kreslenej mapy Soľnej Bane

Múzeum Solivar s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región Šariš usporadúva veľmi obľúbené a navštevované podujatie „Deň Soli“. Tento rok sa bohužiaľ podujatie neuskutoční, no organizátorov potešila aspoň nominácia na Výročnú cenu časopisu Pamiatky a múzeá na Slovensku za rok 2019.

Múzeum Solivar je otvorené pre verejnosť  v letnej prevádzke: apríl – október
Utorok – Sobota 9.00 – 17.00
Prehliadka areálu s lektorom: 9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30
(prehliadka areálu múzea trvá 45 – 60 min)

a v zimnej prevádzke: november – marec
Utorok – Sobota 8.00 – 16.00
Prehliadka areálu s lektorom: 8.00, 9.00, 10.30, 12.30, 14.00
(prehliadka areálu múzea trvá 45 – 60 min)

O múzeu Solivar sa dozviete viac na jeho novej webstránke: www.muzeumsolivar.sk a rovnako v audiosprievodcovi mesta Prešov (aplikácia). Viac info: https://www.gopresov.sk/prakticke-informacie/audiosprievodca/

MIC

Mestské informačné centrum v Prešove poskytuje všetkým svojim návštevníkom komplexné, presné a atraktívne informácie a je spoľahlivým a obľúbeným miestom prvého kontaktu návštevníka s regiónom.
Podobné novinky
InformácieZaujímavosť

Objavujte mesto Prešov so Šariš CARD

Informácie

Festival umenia FESTUM Prešov 2023

InformácieTip na výletZaujímavosť

Výstup na vežu Konkatedrály

Informácie

Poklady regiónu